
Nowe przepisy zawarte w projekcie nowelizacji kpk i niektórych innych ustaw są częścią pakietu deregulacyjnego. - Dzięki zmianom będzie możliwa dwustronna komunikacja elektroniczna z sądem. Nowe rozwiązanie ułatwi wykonywanie czynności procesowych, odciąży sądy oraz obniży koszty prowadzenia spraw - ocenił minister sprawiedliwości Adam Bodnar, cytowany przez resort.
Wśród najważniejszych rozwiązań projektu jest to, że prokurator, obrońca, pełnomocnik będący adwokatem lub radcą prawnym, a także Prokuratoria Generalna RP będą mogli wnosić do sądu pisma za pośrednictwem kont w sądowym Portalu Informacyjnym. Jak poinformował resort, będzie to możliwe w postępowaniu karnym, a także w postępowaniu w sprawach o wykroczenia w przypadku: wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, środków odwoławczych, odpowiedzi na środek odwoławczy i pism w postępowaniu odwoławczym.
"Wnoszenie w ten sposób pism do sądu będzie miało charakter dobrowolny. Nadal będzie istniała możliwość złożenia pisma na biurze podawczym lub za pośrednictwem operatora pocztowego" - dodało ministerstwo.
Ponadto projekt przewiduje, że możliwe będzie dokonywanie doręczeń pism przez umieszczenie ich treści w sądowym Portalu Informacyjnym – dla stron postępowania. To rozwiązanie ma również charakter dobrowolny, a wybór sposobu doręczeń będzie należał do strony.
Pismo wniesione za pośrednictwem Portalu Informacyjnego będzie musiało być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, albo podpisem osobistym, a w przypadku prokuratora – także zaawansowanym podpisem elektronicznym, wydawanym przez prokuraturę. Poprzez Portal Informacyjny możliwe będzie również doręczanie przez sądy treści orzeczeń i zarządzeń.
Dodatkowo projekt zakłada uznanie kosztów deportacji zatrzymanych osób do wydatków Skarbu Państwa. Chodzi o to, że niektóre z państw, z którymi Polska nie ma umowy o ekstradycji, nie współpracują w postępowaniu deportacyjnym, jeśli mają ponosić koszty deportacji. W rezultacie ścigana osoba pozostaje bezkarna. MS zastrzega, że to rozwiązanie będzie miało charakter dobrowolny, uzależniony od wagi sprawy.
Nowe przepisy mają wejść w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
PAP/ar
