
Komisja deklaruje "solidarność w bólu z całą społecznością katolicką i wszystkimi, którzy w nauczaniu tego papieża znajdują etyczny i humanistyczny przewodnik niezbędny do zbudowania bardziej sprawiedliwego społeczeństwa i świata".
"Papież Franciszek stał po stronie sprawiedliwości społecznej, ludzkiej godności i wartości, które zdecydowanie podzielamy" – podkreśla Komisja.
"Zmarły papież wyróżnił się głębokim zaangażowaniem po stronie społecznej sprawiedliwości i godności człowieka, wartości które w pełni podzielamy w działaniach Narodów Zjednoczonych, a jego nauczanie wywarło głęboki wpływ na kraje Ameryki Łacińskiej i Karaibów, które otaczał głęboką troską duszpasterską i społeczną" - stwierdza w oświadczeniu ogłoszonym po śmierci papieża Manuel Salazar-Xirinachs, sekretarz wykonawczy CEPAL.
Kolejne kraje Ameryki Łacińskiej, wśród nich Panama, żegnają też zmarłego papieża jako przywódcę duchowego, który stal się promotorem pokoju, sprawiedliwości społecznej i ludzkiej godności.
Nawiązując do "historycznej wizyty papieża Franciszka z okazji Światowego Dnia Młodzieży w 2019 roku", rząd Panamy napisał w wydanym w poniedziałek oświadczeniu: "Wizyta Ojca Świętego dała społeczeństwu nadzieję, która zawarta została w słowach papieża wzywających do odnowy duchowej i solidarności w działaniu na rzecz wspólnego dobra".
pap / jr
