fot. Jarosław Ryfun/Polskie Radio Koszalin

Lasy Państwowe zaplanowały na 2025 rok zalesienie i odnowienie ponad 55 tys. hektarów lasów, posadzonych ma zostać pół miliarda drzew - poinformowało w czwartek państwowe gospodarstwo leśne. Dodało, że od początku wiosny posadzono ponad 700 tys. drzew.

Lasy Państwowe przypomniały w czwartkowym komunikacie, że prowadzą akcje „Lasy na nowe 100-lecie”, w ramach której w 2025 roku planują zasadzić pół miliarda drzew na ponad 55,1 tys. hektarów. Od pierwszego dnia wiosny wydarzenia odbywają się we wszystkich Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych. W ciągu miesiąca ponad 20 tys. uczestników posadziło 700 tys. drzew, tym samym obsadzając ponad 100 hektarów powierzchni.

Cytowany w komunikacie dyrektor Lasów Państwowych Witold Koss podkreślił, że „leśnicy to nie są jacyś producenci drewna, tylko przyrodnicy”. - Ta akcja to sposób, żeby pokazać, jak naprawdę wygląda nasza codzienność i zaprosić wszystkich do wspólnego działania - tłumaczył szef LP.

LP zwróciły uwagę, że sadzone drzewa muszą radzić sobie z suszą, silnym wiatrem i zagrożeniami biologicznymi. - Dlatego skład gatunkowy jest dobierany do lokalnych warunków siedliskowych, tak aby lasy były zdrowsze, bardziej odporne i trwałe - zaznaczyły. Poinformowały, że lesistość Polski przekracza obecnie 29 proc. Oznacza to, że „niemal jedna trzecia powierzchni kraju jest pokryta lasami”. - Od zakończenia II wojny światowej powierzchnia lasów w Polsce zwiększyła się o ponad 1,8 mln hektarów - dodały.

Gospodarstwo leśne wskazało, że las odnawiany jest zwyczajowo dwa razy w roku, na wiosnę i jesienią. Coraz większy udział, wynoszący ok. 20 proc., w tych odnowieniach mają takie, w których las odnawia się sam, z nasion okolicznych drzew. - To rozwiązanie jest szczególnie cenne z przyrodniczego punktu widzenia. Dobór sadzonych gatunków nie jest przypadkowy - zależy od typu siedliska, gleby oraz dostępności wody. W jednych regionach dominuje sosna, w innych sadzi się więcej gatunków liściastych, jak dąb, buk czy lipa - zaznaczyły LP.

Podały, że w niektórych nadleśnictwach sadzenia się zakończyły, a w innych trwają dalej. - Osoby, które chciałyby dołączyć do akcji sadzenia lasów, mogą znaleźć informacje o najbliższych wydarzeniach na stronach internetowych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i swoich nadleśnictw - poinformowano.

Lasy w Polsce zajmują ponad 9,2 mln ha, z czego ponad 7,3 mln ha zarządzane jest przez Lasy Państwowe. LP są największą w Unii Europejskiej organizacją zarządzającą lasami należącymi do Skarbu Państwa, gospodarują na jednej czwartej powierzchni Polski i zatrudniają około 26 tys. osób.

PAP