fot.Przemysław Grabiński/Polskie Radio Koszalin
Choć ratują nasze życie i zdrowie, to coraz częściej sami też muszą ratować się przed agresją. Medycy z Piły uczą się, jak bronić się przed agresywnymi pacjentami lub osobami, które są na miejscu ich interwencji.

Po atakach na ratowników medycznych w kraju, m.in. po tragicznej śmierci zaatakowanego ratownika, pilska Szkoła Policji i Szpital Specjalistyczny w Pile podpisały porozumienie, którego efektem są rozpoczęte dziś szkolenia.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin mł. insp. Jacek Słoński, kierownik Zakładu Prewencji i Technik Interwencyjnych w Szkole Policji w Pilem przygotowane przez policjantów szkolenia dla medyków obejmują m.in. zagadnienia prawne oraz psychologiczne aspekty radzenia sobie z agresywnymi pacjentami. - Druga część to już stosowanie konkretnych metod obrony przed agresywnymi ludźmi. Nasi instruktorzy uczą podstawowych technik, które pomogą się obronić w sytuacji zagrożenia.

Uczestnicy szkoleń przyznają, że z agresją w karetce czy szpitalu spotykają się coraz częściej: - W karetkach pacjenci zachowują się w różnoraki sposób. Problemem są głównie ci pod wypływem narkotyków. Wtedy pojawia się agresja słowna, zdarza się też fizyczna, a to utrudnia niesienia pomocy.

Dziś w Pile odbyło się pierwsze szkolenie. Porozumienie Szkoły Policji i Szpitala Specjalistycznego zakłada cykliczne szkolenia dla medyków z regionu.

pg/lp

Posłuchaj

materiał Przemysława Grabińskiego
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
mł. insp. Jacek Słoński - kierownik Zakładu Prewencji i Technik Interwencyjnych w Szkole Policji w Pile
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
Uczestnicy szkoleń
  • 00:00:00 | 00:00:00
::