fot. pixabay.com

Na koniec grudnia 2024 roku kwota nieopłaconych na czas zobowiązań kredytowych i pozakredytowych konsumentów w Polsce wyniosła 84,7 mld złotych.

To tyle, ile kosztowałoby ponad 150 tys. 40-metrowych mieszkań w jednej z największych polskich aglomeracji i więcej niż roczny koszt Programu 800+ - podaje w swoim raporcie InfoMonitor

Zestawienie danych porównujące stan z grudnia 2024 roku i grudnia 2023 roku potwierdza, że stale rośnie kwota, jaką jesteśmy winni z tytułu niespłaconych kredytów i zaległych rat pożyczek, ale też nieopłaconego czynszu, kar za jazdę bez biletu, kosztów sądowych czy innych rachunków oraz alimentów.

Wg danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK kwota niespłaconego zadłużenia Polaków w ciągu roku powiększyła się o niemal 1,2 mld złotych. Pocieszeniem jest stabilizacja liczby niesolidnych dłużników i wolniejsze tempo przyrostu zaległego zadłużenia Polaków - łączna kwota zaległości urosła o 1,2 mld zł (1,4 proc.), podczas gdy jeszcze rok wcześniej był to wzrost na poziomie 4,7 mld zł (6 proc.).

Pod koniec ubiegłego roku w Polsce było ponad 2,5 mln dłużników.

red.