fot. Ilona Łukjaniuk 

Ponad sto osób przyciągnęło zorganizowane przez Muzeum w Koszalinie spotkanie z dr hab. Karoliną Ćwiek-Rogalską, autorką książki „ Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty”.

Karolina Ćwiek-Rogalska, dr hab. kulturoznawstwa, antropolożka i bohemistka, która pracuje w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, wraz z zespołem śledzi powstawanie nowych kultur na terenach postprzesiedleniowych w Polsce, Czechach i Słowacji.

- Przyjechałam do Koszalina, by opowiedzieć o mojej książce „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty” poświęconej temu, co tu się działo przed wojną i po niej oraz wszystkim mitom związanym z odzyskiwaniem i utratą - powiedziała. - Sama praca nad książką trwała dwa lata, ale jest ona efektem szesnastu lat badań. Przy jej tworzeniu opierałam się na wspomnieniach, zebranych i spisanych, łącząc ze sobą materiały archiwalne i etnograficzne. Pozwoliło mi to opowiedzieć historię Pomorza Środkowego, które dla mnie jest takim laboratorium przemian ziem odzyskanych po roku 1945.

Temat książki stał się przyczynkiem do dyskusji nad problematyką zasiedlania Koszalina i Pomorza Środkowego po 1945 roku. Oprócz Karoliny Ćwiek-Rogalskiej udział w niej wzięli: Paweł Migdalski, dr historii, pracownik naukowy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, współzałożyciel i prezes stowarzyszenia Akademia Kulice, dyrektor Muzeum w Koszalinie Joanna Chojecka i Andrzej Stachowiak, dr etnologii, muzealnik, kustosz dyplomowany, od 2023 roku Główny Inwentaryzator Zbiorów Muzealnych w Muzeum w Koszalinie. 

Dyskusja na temat tożsamości mieszkańców Pomorza, o tym, skąd przybyli na te ziemie, co ich tu przywiodło, a także powodach, dla których tutaj zostali, trwała niemal dwie godziny, a po tym czasie uczestnicy mogli zadać pytania zaproszonym gościom. Nie brakowało i tych, którzy dzielili się wspomnieniami swoimi i swoich bliskich. Padały też słowa uznania dla autorki książki, a na koniec można było także kupić tę publikację i wziąć autograf.

Spotkanie zatytułowane „Koszalińskie ziemie. Historie odzyskiwania i utraty” zostało zorganizowane w ramach muzealnego cyklu „W samo południe”.

- To, że państwo przybyli tak licznie i to, że dyskusja trwała tyle czasu, dowodzi tylko temu, że to ważny temat dla mieszkańców - mówiła Joanna Chojecka, zapewniając jednocześnie, że to spotkanie to tylko wstęp do tego, co w najbliższym czasie Muzeum w Koszalinie przygotowuje w związku z 80-leciem polskiego Koszalina. Jedna z największych atrakcji szykowana jest na najbliższą Noc Muzeów.

red.