fot. Barbara Bella, pełnomocnik wojewody zachodniopomorskiego ds. polityki senioralnej
W Polsce liczba osób powyżej 60. roku życia przekroczyła 10 milionów. To rodzi wyzwania, takie jak: organizacja opieki zdrowotnej, wsparcie społeczne, promowanie aktywności wśród seniorów, ale też bezpieczeństwo finansowe. O tym w środę dyskutowano w koszalińskiej delegaturze urzędu wojewódzkiego.

Jednym z prelegentów konferencji był komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lipnie - Robert Damski. Od 20 lat zajmuje się on prowadzeniem egzekucji sądowych, również wśród seniorów. Podczas wykładu zaznaczył, że seniorzy najczęściej pożyczają pieniądze, aby wspomóc wnuków.

- Zdarza się np., że wnuk nie może uzyskać pożyczki, ponieważ zarabia minimalną krajową, która - o zgrozo - jest wyższa od emerytury babci lub dziadka. Obecne przepisy uniemożliwiają komornikom sądowym egzekucję z minimalnego wynagrodzenia, a z emerytur natomiast jest to możliwe- zaznaczył Robert Damski.

Aby nie popaść w długi finansowe komornik apelował do seniorów o ostrożność: - Nie ma nic złego w pożyczaniu pieniędzy. Pod warunkiem, że wiemy od kogo i na jakich zasadach je pożyczamy. Jeżeli nie jesteście w stanie czegoś przeczytać, czy zrozumieć umów, nie bójcie się pytać. Jeśli macie podpisać zobowiązanie na wiele tysięcy, dajcie sobie czas i idźcie do prawnika. Wasza obecność jest dużo ważniejsza dla waszych wnuków niż pieniądze.

Podczas konferencji omówiono również programy przeciwdziałania przemocy domowej, także ochrony osób jej doznających oraz wsparcie międzysąsiedzkie i instytucjonalne formy wsparcia dla seniorów.

aw/aj

Posłuchaj

Robert Damski apeluje o ostrożność przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu pożyczki
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
Robert Damski, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym w Lipnie o powodach korzystania z pożyczek przez seniorów
  • 00:00:00 | 00:00:00
::