fot. Radosław Zmudziński (Polskie Radio Koszalin)
Wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski, po rozpatrzeniu odwołania Prokuratury Okręgowej w Koszalinie, utrzymał w mocy decyzję prezydenta Koszalina dotyczącą pozwolenia na rozbiórkę obiektu.

Prezydent Koszalina Tomasz Sobieraj podkreślił, że decyzja administracyjna dotycząca wyburzenia Związkowca jest już prawomocna: - Nie stoi już nic na przeszkodzie, aby ten budynek został rozebrany w sposób zaproponowany przez inwestora i projektanta. Mam nadzieję, że tak się stanie, że wykonawca niezwłocznie przystąpi do rozbiórki tego budynku, zrobi to w sposób bezpieczny dla okolicznych mieszkańców i w miarę szybki, tak aby ten koszmar już z koszalińskiej przestrzeni zniknął.

Wiceprezydent Koszalina ds. rozwoju Beata Górecka przypomniała, że wątpliwości budziła forma rozbiórki: - Prokurator zażądał od wykonawcy, żeby zrobić ekspertyzę nasypu, na którym znajduje się koparka. Ta ekspertyza została zlecona, przygotowana i przedłożona wojewodzie. Wojewoda stwierdził, że zaproponowane rozwiązania są bezpieczne i będzie można przystąpić do rozbiórki tą właśnie metodą.

Beata Górecka dodała, że trwają rozmowy z inwestorem co do terminu rozbiórki Związkowca: - Przeszkodą jest aura, to znaczy szybko się robi ciemno. Musimy ustalić teraz najbardziej optymalny termin, który będzie pozwalał w jak najszybszy sposób rozebrać ten budynek. Są zaproponowane rozwiązania organizacji ruchu. Będzie tymczasowe wyłączenie, jeżeli chodzi o ulicę Matejki. Ulica Zwycięstwa nie będzie wyłączana, ewentualnie część chodnika, tak jak do tej pory. Ta organizacja nie sparaliżuje ruchu w mieście.

Wieżowiec został zbudowany w 1972 roku jako tzw. budynek związków, czemu zawdzięcza swoją nieoficjalną nazwę. Od 2022 roku stał pusty.

Radosław Zmudziński / jr

Posłuchaj

Mieszkańcy Koszalina:
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
Beata Górecka dodała, że trwają rozmowy z inwestorem co do terminu rozbiórki Związkowca:
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
Wiceprezydent Koszalina ds. rozwoju Beata Górecka:
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
Prezydent Koszalina Tomasz Sobieraj:
  • 00:00:00 | 00:00:00
::