PAP zwróciła się do MEN o wyjaśnienie, czym podyktowane są zmiany, które będą obowiązywać od przyszłego roku szkolnego.
"W związku z powtarzającymi się od kilku lat prośbami i wnioskami obywateli, a także wystąpieniami parlamentarzystów Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło propozycję nowych grup województw, w których uczniowie będą mieli ferie w tym samym terminie" - odpowiedział resort edukacji.
Jak wyjaśnił, kierowano się porównywalną łączną liczba uczniów w poszczególnych grupach województw. Zaznaczono, że nieco mniejsza liczba uczniów dotyczy grupy z województwem mazowieckim, które w opinii rodziców i organizacji turystycznych najliczniej korzysta z form wypoczynku zimowego.
"Zmiana w składzie dotychczasowych grup spowoduje, że w niektórych sąsiadujących ze sobą województwach ferie będą trwały w tym samym terminie (co pozwoli zrealizować często zgłaszany postulat rodziców)" - przekazało MEN.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia do końca lutego. Minister edukacji ogłasza terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze poszczególnych województw. Ma je podać nie później niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego o dwa lata rok, w którym będą trwały ferie zimowe.
W czerwcu ub.r. Ministerstwo Edukacji Narodowej podało, że w roku szkolnym 2025/2026 ferie zimowe będą w trzech terminach: od 19 stycznia do 1 lutego 2026 r. ferie będą mieli uczniowie z województw: mazowieckiego, pomorskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, od 2 lutego do 15 lutego 2026 r. z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, zachodniopomorskiego, małopolskiego i opolskiego, a od 16 lutego do 1 marca 2026 r. z województw: podkarpackiego, lubelskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i śląskiego.
MEN poinformowało ponadto PAP, że w kolejnych latach zostanie zachowana zasada rotacji grup województw, tzn. grupa, która w 2026 r. będzie miała ferie w ostatnim terminie, w 2027 r. będzie je miała w pierwszym terminie itd. "Ponadto z uwagi na fakt, że od 2011 r. dzień 6 stycznia został przywrócony jako dzień wolny od pracy, nie ma już uzasadnienia dla odrębnego terminu ferii na terenie województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego" - dodał resort.
Od roku szkolnego 2003/2004 województwa zostały podzielone przez ministra edukacji na cztery grupy, w których ferie odbywają w kolejnych następujących po sobie czterech terminach. Wprowadzono też wówczas zasadę, że terminy ferii w kolejnych latach zmieniają się cyklicznie, np. jeśli w jednym roku w określonej grupie województw ferie zimowe są w drugiej połowie stycznia, to w następnym roku ich termin w tej grupie województw przypadnie na pierwszą połowę lutego, a w kolejnym – na drugą połowę lutego. Z tej reguły wyłączono woj. podlaskie i warmińsko-mazurskie, gdzie ferie są na przełomie stycznia i lutego (częściowo pokrywają się z terminem dla pierwszej grupy województw i częściowo dla drugiej).
Wcześniej minister edukacji podawał tylko terminy ferii. O tym, które województwa mają ferie w danym terminie decydowali samodzielnie poszczególni kuratorzy oświaty. W efekcie bywało tak, że większość województw miała ferie w tym samym terminie, podczas, gdy w pozostałych pojedyncze.
pap/jr