Budowa schronów, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy czy obsługa broni, to nowe obowiązki samorządów, które wprowadza ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Dokument wszedł w życie 1 stycznia.
Ustawa określa m.in. zadania i zasady planowania ochrony ludności w czasie pokoju i w czasie wojny; zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń oraz ostrzegania, powiadamiania i alarmowania o zagrożeniach, a także zasady użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony.
Ustawa kładzie duży nacisk na kształtowanie świadomości społeczeństwa oraz promowanie odpowiednich zachowań. Edukacja z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej obejmuje np. przekazywanie wiedzy o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia. Ponadto przewiduje przeprowadzania szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.
- Szkolenia będą realizowane na wypadek różnych zdarzeń kryzysowych - mówi wójt gminy Redzikowo Barbara Dykier. - Mieszkańcy mają wiedzieć, gdy dostają sygnał alarmowy, co należy ze sobą zabrać oraz co powinni mieć przygotowane w domu na takie sytuacje.
Wiceprezydent Słupska Beata Chrzanowska dodaje, że dużym wyzwaniem dla samorządów będzie budowa infrastruktury ochronnej dla cywilów. - Chociażby schronów, bo miejsc zgromadzeń zabezpieczonych przed czynnikami zewnętrznymi jest niewiele. Stajemy przed wyzwaniem, by wszyscy mieszkańcy znaleźli odpowiednie schronienie – zaznacza.
Samorządy na realizację zadań mają dostawać subwencję z budżetu państwa. Raport z realizacji zadań przedstawią za dwa lata.
pd/zn