Czy i tobie zdarza się toczyć nierówną walkę z wiatrakami - marnie podejmujesz wysiłki w celu jak najdłuższego utrzymania bielizny pościelowej w czystości oraz przedłużenia żywotności materiałów, z których została wykonana? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość - istnieje pewien niezawodny sposób, który może ci w tym pomóc, a który znały już nasze babcie: krochmal!
Choćby na skrobi
Krochmal używany niegdyś do pielęgnacji tekstyliów to płyn na bazie skrobi ziemniaczanej (skrobia to rodzaj cukru roślinnego) i wody wymieszany w odpowiednich proporcjach. Wykonywały go nasze babcie, dziś kupimy gotowy krochmal w niemalże każdej drogerii, niemniej ten domowy sami przygotujemy z łatwością. Krochmalić możemy pościel, obrusy, firanki - te, które wyszukasz na FAVI. Krochmalenie pościeli było dawniej wręcz rutynową czynnością, dziś po krochmal sięgają głównie branża turystyczna - hotele oraz placówki medyczne.
Zalety krochmalu
Krochmalenie pościeli blokuje wchłanianie potu i brudu w głąb materiału. Krochmal pomaga zachować higienę tekstyliów na dłużej, w wykrochmalonej pościeli nie rozwijają się bakterie, wirusy czy roztocza, co z kolei przekłada się na lepszy sen. Możemy rzadziej prać pościel (zaleca się, aby niewykrochmaloną pościel prać przynajmniej raz na tydzień) a ewentualne plamy usuniemy z materiału jedynie za pomocą łagodnych detergentów. Wykrochmalony materiał jest również odporny na wnikanie kurzu, tekstylia nie gniotą się, dłużej zachowując świeżość i ładny wygląd.
Dla kogo?
Wykrochmalona pościel świetnie sprawdzi się w przypadku alergików - bo nie gromadzi kurzu i martwego naskórka, zatem nie rozwijają się w niej roztocza - oraz w przypadku dzieci i osób starszych. Ponieważ krochmal zabezpiecza bieliznę pościelową przed wnikaniem wilgoci, jest bardzo dobrym rozwiązaniem podczas choroby lub w lecie - kiedy pod wpływem infekcji lub ciepła bardziej się pocimy - szczególnie w nocy. Krochmal jest bezpieczny również dla osób o skórze wrażliwej. Chyba jedyną jego wadą jest to, że nie da się wykrochmalić pościeli raz na zawsze - czynność tę należy powtarzać (idealnie po każdym praniu). Niektórym osobom może przeszkadzać również fakt, że wykrochmalony materiał jest sztywny, pościel nie jest tak miękka i delikatna jak przed zabiegiem. Poza tym krochmal wydaje się nie mieć wad, ma jednak pewne ograniczenia - zabiegowi krochmalenia możemy poddać jedynie materiały bawełniane lub lniane, nie sprawdzi się w przypadku pościeli z kory i tej wykonanej z syntetyków. Co ważne, krochmal jest tani - szczególnie ten wykonany samodzielnie w domowym zaciszu.
Krochmal DIY
Gotowy krochmal możemy kupić w sklepie z chemią gospodarczą lub wykonać go samodzielnie w domu: w tym celu należy zagotować litr wody, w międzyczasie w szklance z chłodną wodą (250 ml) rozpuścić 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej, następnie całość wymieszać i zagotować. Krochmal gotujemy jedynie kilka sekund, w przeciwnym razie mógłby stracić swoje właściwości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do gotowego krochmalu dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
Jak krochmalić?
Pościel możemy wykrochmalić ręcznie - w wannie lub w większej balii, albo w pralce. Pamiętać jednak należy o tym, że tego domowego krochmalu nie możemy wlewać bezpośrednio do pralki - jego gęsta konsystencja bazująca na mące ziemniaczanej może spowodować jej zatkanie i uszkodzenie. Krochmaląc pościel ręcznie, pozostawiamy ją na kilka minut w roztworze, następnie delikatnie przepłukujemy, wyjmujemy, suszymy i prasujemy. Krochmaląc pościel domowym krochmalem w pralce należy najpierw wyciągnąć mokrą pościel z pralki, namoczyć ją w roztworze krochmalu w wannie lub balii, pozostawiając na kilka minut, a następnie ponownie umieścić w pralce i wypłukać, wybierając na przykład program „płukanie z wirowaniem”. Płucząc pościel w pralkach automatycznych, nie należy przekraczać 400 obrotów na minutę, aby całkowicie nie wypłukać krochmalu ze świeżo wykrochmalonego materiału.
Jak często krochmalić? Jak najczęściej! Krochmalenie nie tylko pozwala cieszyć się dłużej czystą pościelą, krochmal jest zdrowy dla naszej skóry - kąpiel w krochmalu (oczywiście wykonana w innych proporcjach) jest zalecana już w przypadku noworodków, szczególnie jeśli cierpią one z powodu różnego typu zaburzeń skórnych. A zatem: Niech żyje krochmal!