Czy i tobie zdarza się toczyć nierówną walkę z wiatrakami - marnie podejmujesz wysiłki w celu jak najdłuższego utrzymania bielizny pościelowej w czystości oraz przedłużenia żywotności materiałów, z których została wykonana? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość - istnieje pewien niezawodny sposób, który może ci w tym pomóc, a który znały już nasze babcie: krochmal!

Choćby na skrobi

Krochmal używany niegdyś do pielęgnacji tekstyliów to płyn na bazie skrobi ziemniaczanej (skrobia to rodzaj cukru roślinnego) i wody wymieszany w odpowiednich proporcjach. Wykonywały go nasze babcie, dziś kupimy gotowy krochmal w niemalże każdej drogerii, niemniej ten domowy sami przygotujemy z łatwością. Krochmalić możemy pościel, obrusy, firanki - te, które wyszukasz na FAVI. Krochmalenie pościeli było dawniej wręcz rutynową czynnością, dziś po krochmal sięgają głównie branża turystyczna - hotele oraz placówki medyczne.

https://favi.pl/produkty/p/posciel-bawelniana-night-sky-granatowa-rozmiar-poscieli-70-x-90-cm-140

Zalety krochmalu

Krochmalenie pościeli blokuje wchłanianie potu i brudu w głąb materiału. Krochmal pomaga zachować higienę tekstyliów na dłużej, w wykrochmalonej pościeli nie rozwijają się bakterie, wirusy czy roztocza, co z kolei przekłada się na lepszy sen. Możemy rzadziej prać pościel (zaleca się, aby niewykrochmaloną pościel prać przynajmniej raz na tydzień) a ewentualne plamy usuniemy z materiału jedynie za pomocą łagodnych detergentów. Wykrochmalony materiał jest również odporny na wnikanie kurzu, tekstylia nie gniotą się, dłużej zachowując świeżość i ładny wygląd.

Dla kogo?

Wykrochmalona pościel świetnie sprawdzi się w przypadku alergików - bo nie gromadzi kurzu i martwego naskórka, zatem nie rozwijają się w niej roztocza - oraz w przypadku dzieci i osób starszych. Ponieważ krochmal zabezpiecza bieliznę pościelową przed wnikaniem wilgoci, jest bardzo dobrym rozwiązaniem podczas choroby lub w lecie - kiedy pod wpływem infekcji lub ciepła bardziej się pocimy - szczególnie w nocy. Krochmal jest bezpieczny również dla osób o skórze wrażliwej. Chyba jedyną jego wadą jest to, że nie da się wykrochmalić pościeli raz na zawsze - czynność tę należy powtarzać (idealnie po każdym praniu). Niektórym osobom może przeszkadzać również fakt, że wykrochmalony materiał jest sztywny, pościel nie jest tak miękka i delikatna jak przed zabiegiem. Poza tym krochmal wydaje się nie mieć wad, ma jednak pewne ograniczenia - zabiegowi krochmalenia możemy poddać jedynie materiały bawełniane lub lniane, nie sprawdzi się w przypadku pościeli z kory i tej wykonanej z syntetyków. Co ważne, krochmal jest tani - szczególnie ten wykonany samodzielnie w domowym zaciszu.

Krochmal DIY

Gotowy krochmal możemy kupić w sklepie z chemią gospodarczą lub wykonać go samodzielnie w domu: w tym celu należy zagotować litr wody, w międzyczasie w szklance z chłodną wodą (250 ml) rozpuścić 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej, następnie całość wymieszać i zagotować. Krochmal gotujemy jedynie kilka sekund, w przeciwnym razie mógłby stracić swoje właściwości. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do gotowego krochmalu dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Jak krochmalić?

Pościel możemy wykrochmalić ręcznie - w wannie lub w większej balii, albo w pralce. Pamiętać jednak należy o tym, że tego domowego krochmalu nie możemy wlewać bezpośrednio do pralki - jego gęsta konsystencja bazująca na mące ziemniaczanej może spowodować jej zatkanie i uszkodzenie. Krochmaląc pościel ręcznie, pozostawiamy ją na kilka minut w roztworze, następnie delikatnie przepłukujemy, wyjmujemy, suszymy i prasujemy. Krochmaląc pościel domowym krochmalem w pralce należy najpierw wyciągnąć mokrą pościel z pralki, namoczyć ją w roztworze krochmalu w wannie lub balii, pozostawiając na kilka minut, a następnie ponownie umieścić w pralce i wypłukać, wybierając na przykład program „płukanie z wirowaniem”. Płucząc pościel w pralkach automatycznych, nie należy przekraczać 400 obrotów na minutę, aby całkowicie nie wypłukać krochmalu ze świeżo wykrochmalonego materiału.

https://favi.pl/produkty/p/nora-akrylowa-biala-polwolnostojaca-wanna-oszczedzajaca-miejsce-170-x

Jak często krochmalić? Jak najczęściej! Krochmalenie nie tylko pozwala cieszyć się dłużej czystą pościelą, krochmal jest zdrowy dla naszej skóry - kąpiel w krochmalu (oczywiście wykonana w innych proporcjach) jest zalecana już w przypadku noworodków, szczególnie jeśli cierpią one z powodu różnego typu zaburzeń skórnych. A zatem: Niech żyje krochmal!