fot. pixabay.com

W ważeniu m.in. szkolnych plecaków wzięło udział ok. 1200 uczniów trzecich i czwartych klas podstawówek - poinformowała w środę Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Szczecinie. Okazało się, że prawie jedna piąta dzieci nosi za ciężkie tornistry.

W drugiej akcji #MojaSzkołaZdrowaSzkoła pracownicy WSSE zważyli tornistry, które dźwigają dzieci, ocenili postawę ciała, dokonali pomiarów masy i wzrostu dzieci. Przeprowadzili też ankietę żywieniową.

- Podnosimy wiedzę na temat treści prozdrowotnych. Mówimy o tym, żeby tornistry pakować z głową. W zeszłej edycji kampanii zwracaliśmy uwagę na wzrok, a w tym roku na postawę ciała - przekazała w środę Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa WSSE w Szczecinie.

Z przeprowadzonych badań wynika, że 22 proc. uczniów nosi za ciężkie tornistry, bo ich waga przekracza zalecane przez GIS 15 proc. masy ich ciała.

- Mówimy od kilku lat o tym, żeby do tornistrów nie wkładać zbędnych przedmiotów. Najlepiej wybierać tornistry lekkie, przylegające do pleców i mające szerokie ramiona - podpowiedziała Kapłan.

W klasach trzecich, zarówno u chłopców i dziewczynek, problemem jest wysklepienie stóp. 72 proc. przebadanych dzieci dostało zalecenie konsultacji u ortopedy lub fizjoterapeuty.

Badania objęły też pomiar masy ciała i wzrostu. Wynika z nich, że ponad 80 proc. spełnia normę prawidłowego wzrostu i wagi. Ankietowani rodzice zadeklarowali, że 50 proc. dzieci zjada dziennie 4 posiłki, natomiast 2 proc. ankietowanych zjada 2 posiłki dziennie.

Pomiary masy ciała i wzrostu pozwoliły ocenić prawidłowość rozwoju dzieci na tle grupy rówieśników. Na 1131 uczniów ponad 80 proc. spełnia normę prawidłowego wzrostu i wagi, co jest pozytywnym wynikiem.

Kampania trwała od listopada 2023 do czerwca 2024 r. Założeniem akcji była ocena ogólnego rozwoju dzieci w szkołach na podstawie wpływu ciężaru tornistrów szkolnych, nawyków żywieniowych i absencji na lekcjach WF na masę ciała dzieci.

PAP/zn