fot. PAP/Paweł Supernak
Projekt ustawy o statusie osoby najbliższej jest już ukończony; zostanie zaprezentowany najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu - przekazała w rozmowie z PAP posłanka Urszula Nowogórska (PSL-TD).

W połowie października ministra ds. równości Katarzyna Kotula (Lewica) przedstawiła projekt ustawy o związkach partnerskich. Polskie Stronnictwo Ludowe nie było przychylne przedstawionym założeniom i zapowiadało przygotowanie własnego projektu o statusie osoby najbliższej, który ma być alternatywą dla projektu Kotuli.

Nowogórska powiedziała PAP, że prace nad projektem autorstwa PSL zostały już ukończone. -Przedstawicielka naszego klubu pani poseł Urszula Pasławska, która jest odpowiedzialna za przygotowanie tego projektu, przebywała przez ostatnie dni w Stanach Zjednoczonych jako obserwator wyborów prezydenckich i z tego, co wiem, wraca do Polski w czwartek w późnych godzinach wieczornych, więc nie wiem, czy zdążymy zaprezentować ten projekt w tym tygodniu. Realnie patrząc myślę, że nastąpi to w przyszłym tygodniu - przekazała posłanka.

Nowogórska podkreśliła, że w projekt PSL zawiera zapisy, które - dają nadzieję na to, że potrzeby sygnalizowane społecznie dotyczące uregulowania spraw administracyjno-formalnych i prawnych znajdą zrozumienie z takim uszanowaniem wyższości instytucji małżeństwa.

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk (PSL-TD) powiedział niedawno w Studiu PAP, że zawieranie związków partnerskich w urzędzie stanu cywilnego jest nie do zaakceptowania i powinno się odbywać przed notariuszem. - Należy tak uregulować status osoby najbliższej, by była dopuszczona m.in. możliwość dziedziczenia, wspólne rozliczanie podatków czy dostęp do informacji - zaznaczył Krzysztof Paszyk.

Propozycję PSL byłby skłonny poprzeć prezydent Andrzej Duda. - Byłbym gotów rozważyć propozycję wprowadzenia przepisów o osobie najbliższej - oświadczył pod koniec października w Radiu Zet.

Projekt o związkach partnerskich, przygotowany przez ministrę Kotulę, zakłada, że związek partnerski będą mogły zawrzeć dwie pełnoletnie osoby bez względu na płeć; partner będzie miał prawo uczestniczenia w sprawowaniu bieżącej pieczy nad dzieckiem pod władzą rodzicielską drugiej z osób i w wychowaniu jej dziecka.

Zgodnie z projektem związek partnerski będzie można zawrzeć w urzędzie stanu cywilnego. Osoby, które go zawrą, będą mogły nosić wspólne nazwisko. Ponadto osoby w związku partnerskim miałyby prawo do wspólnego opodatkowania dochodów - zyskałyby możliwość zawarcia majątkowej umowy partnerskiej w formie aktu notarialnego, która ustanowi wspólność majątkową. Partnerzy byliby zaliczeni do I grupy podatkowej, którą tworzą członkowie najbliższej rodziny.

Z kolei projekt PSL, za który odpowiada posłanka Urszula Pasławska, ma - według zapowiedzi - zawierać rozwiązania zakładające możliwość wspólnego rozliczania, dziedziczenie, dostęp do informacji medycznej i prawo do opieki w razie choroby.

PAP/mt