W tym wydaniu magazynu “W cyfrowym świecie” m.in. o nowej funkcji aplikacji mObywatel, która umożliwia zgłaszanie nielegalnych treści w internecie oraz o rosnącym zainteresowaniu możliwością zastrzeżenia numeru PESEL. Zrobiło to już pięć milionów Polaków i ta liczba szybko rośnie. Jak poinformowało kilka dni temu Ministerstwo Cyfryzacji - od 20 sierpnia przybyło już 500 tysięcy zastrzeżonych numerów PESEL.
Gościem audycji jest wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski. W rozmowie z Tomaszem Kaźmierskim minister mówi m.in. o możliwościach jakie daje nam aplikacja mObywatel, ale także o bezpieczeństwie w sieci - zarówno jeśli chodzi o urzędy oraz instytucje państwowe, jak i bezpieczeństwie każdego z nas, podczas codziennego korzystania z internetu
Odcinek 4 - aplikacja mObywatel Odcinek 3 - Dostępność cyfrowaDzięki dostępności cyfrowej z serwisów internetowych i aplikacji mobilnych mogą wygodnie korzystać osoby z niepełnosprawnościami, m.in. osoby niewidome, niedowidzące i niesłyszące.
O szczegółach porozmawialiśmy z dr. hab. inż. Tomaszem Królikowskim z Politechniki Koszalińskiej.
Zapraszamy do wysłuchania podcastu.
Odcinek 3 - Dostępność cyfrowa Odcinek 2 - strategia cyfryzacji Polski do 2035 rokuW tym wydaniu magazynu “W cyfrowym świecie” mówimy m.in. o strategii cyfryzacji Polski do 2035 roku, czyli o tym jak nowoczesne technologie odmienią naszą rzeczywistość oraz o cyfryzacji i wykorzystaniu sztucznej inteligencji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Z gośćmi audycji - Moniką Forysiewicz i Katarzyną Wojtkowiak z Akademii Nauk Stosowanych w Wałczu - zastanawiamy się też dlaczego Polska, jak wiele innych krajów, boryka się z problemem niskiego udziału kobiet wśród naukowców i specjalistów związanych z cyfryzacją i nowymi technologiami teleinformatycznymi. Jak tę sytuację zmienić i jak przekonać rodziców, by zachęcali swoje córki do wybrania tej atrakcyjnej ścieżki kariery zawodowej?
Odcinek 2 - strategia cyfryzacji Polski do 2035 roku Odcinek 1 - „Myślimy cyfrowo”Audycja na temat kształtowania świadomości znaczenia kompetencji cyfrowych w pełnym uczestnictwie w życiu osobistym i społecznym. Warto poruszyć zagadnienia dotyczące korzyści z bycia częścią świata cyfrowego. Wykorzystywanie potencjału technologii cyfrowych może przynieść m.in. następujące korzyści:
łatwy dostęp do wiedzy, możliwość dokształcania się, łatwy dostęp do rozrywki i kultury, robienie zakupów oraz sprzedawanie i opłacanie rachunków, korzystanie z usług turystycznych i transportowych, zdobywanie informacji dotyczących zdrowia, korzystanie z usług medycznych, poszukiwanie pracy, uczestniczenie w życiu społeczno-politycznym, wyrażanie własnych opinii, udział w sondażach, głosowaniach, utrzymywanie relacji z innymi.
Zapraszamy do wysłuchania podcastu.