
Uroczystość poprzedziła msza św. w kościele Mariackim, której przewodniczył biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Zbigniew Zieliński. Następnie wierni przeszli na teren cmentarza, gdzie został odsłonięty i poświęcony pomnik.
Jego powstanie było możliwe dzięki inicjatywie darłowskiej Fundacji Morze Miłości, która od początku swojego istnienia zabiegała o utworzenie takiego miejsca. Joanna Klimowicz, prezes fundacji zaznaczyła, że to pierwsze miejsce w powiecie, gdzie można uczcić pamięć zmarłych dzieci.
Pomnik wykonany został z najbielszego marmuru oraz kamienia specjalnie sprowadzanego z Brazylii. Autorką projektu jest Katarzyna Radecka, była dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Jak powiedziała artystka - pomnik to symboliczna, pusta kołyska.
Biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Zbigniew Zieliński, który poświecił Pomnik Dzieci Utraconych w Darłowie, zaznaczył, że to miejsce jest ważne nie tylko z perspektywy oddania szacunku przedwcześnie zmarłym dzieciom, ale też dodania otuchy ich rodzicom. - Daje ono możliwość opłakania śmierci dziecka, możliwość żałoby. Bez tego trudno mówić o dalszym, normalnym życiu - powiedział bp Zieliński.
Uczestnicy wydarzenia symbolicznie wypuścili różowe i niebieskie balony jako znak pamięci o dzieciach utraconych. Pomnik Dzieci Utraconych to jednocześnie grobowiec. Pierwsze pochówki przedwcześnie zmarłych dzieci mają odbyć się w przyszłym roku, w okolicach 15 października.
W ten weekend w całej diecezji koszalińskio-kołobrzeskiej odbywają się pochówki dzieci utraconych m.in. w Słupsku i Koszalinie.



-
fot. Katarzyna Chybowska/Polskie Radio Koszalin
-
fot. Katarzyna Chybowska/Polskie Radio Koszalin
-
fot. Katarzyna Chybowska/Polskie Radio Koszalin
-
fot. Katarzyna Chybowska/Polskie Radio Koszalin


Posłuchaj
Katarzyna Radecka, była dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej- 00:00:00 | 00:00:00
- 00:00:00 | 00:00:00
- 00:00:00 | 00:00:00