fot. Facebook/Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej

Biennale organizowane przez Bałtycką Galerię Sztuki Współczesnej to m.in. ogólnopolski konkurs z ponad 20-letnią już tradycją, któremu towarzyszy wystawa. Prace można podziwiać w przestrzeniach wystawienniczych Galerii Kameralnej i Baszty Czarownic w Słupsku oraz w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

Podczas festiwalu można zapoznać się z dziełami współczesnej twórczości artystycznej w Polsce. Celem i założeniem biennale jest promocja zarówno sztuki, jak i skierowanie uwagi na trendy wśród młodych twórców oraz twórczyń.

Kurator wystawy Roman Lewandowski wskazał, że tradycją „Rybiego Oka” jest tworzenie krytycznej platformy, na której "zderzają się i przenikają rozmaite praktyki estetyczne i dyskursywne".

Zakwalifikowani do biennale artyści i artystki to w głównej mierze osoby młode, niejednokrotnie dopiero debiutujące na scenie artystycznej. - Specyfikę słupsko-usteckiego biennale stanowi interdyscyplinarny charakter prezentowanych prac oraz przekrój wiekowy twórców, ograniczony do 35. roku życia. (…) Artyści i artystki, posługując się cytowaniem, trawestowaniem i metaforyzacją, budują dojmujący i symptomatyczny komentarz do otaczających ich realiów kulturowych - dodał kurator wystawy.

Wystawa potrwa do 28 grudnia. Prace artystów można podziwiać w Baszcie Czarownic w Słupsku (ul. F. Nullo 8), Galerii Kameralnej w Słupsku (ul. Partyzantów 31a) i Centrum Aktywności Twórczej w Ustce (ul. Zaruskiego 1a).

Program towarzyszący biennale:

  • 15 października, godz. 17.30 - oprowadzanie po wystawie (Baszta Czarownic i Galeria Kameralna w Słupsku),
  • 19 października, godz. 12 - oprowadzanie po wystawie w j. angielskim (Baszta Czarownic i Galeria Kameralna w Słupsku),
  • 26 października, godz. 14 - oprowadzanie po wystawie w j. hiszpańskim (Baszta Czarownic i Galeria Kameralna w Słupsku),
  • 9 listopada - oprowadzanie po wystawie przez Romana Lewandowskiego, od godz. 12 do 14 - Baszta Czarownic i Galeria Kameralna w Słupsku, a od godz. 16 do 17 - Centrum Aktywności Twórczej w Ustce,
  • 21 listopada godz. 18 - „Co z konkursami?” Rozmawiać będą: Łukasz Jastrubczak, Agnieszka Kilian, Weronika Teplicka, Bogna Świątkowska, Jaro Varga - Galeria Kameralna w Słupsku,
  • 7 grudnia 2024 - oprowadzanie po wystawie przez Romana Lewandowskiego, od godz. 12 do 14 - Baszta Czarownic i Galeria Kameralna w Słupsku, a od godz. 16 do 17 - Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.

Wstęp na wydarzenia przygotowane w ramach biennale jest bezpłatny.

Polskie Radio Koszalin objęło to wydarzenie patronatem medialnym.

red./aj