
Policjanci, eksperci oraz przedstawiciele firm i instytucji rozmawiają w Pile o zagrożeniach związanych z cyberprzestępczością i o tym, jak jej przeciwdziałać.
- Celem naszej konferencji jest nie tylko wymiana doświadczeń, ale także stworzenie strategii, która pozwoli skutecznie przeciwdziałać dynamicznie rozwijającym się zagrożeniom w świecie cyfrowym – tłumaczy kom. Magdalena Pałys ze Szkoły Policji w Pile. - Cyberprzestępczość to jedno z największych współcześnie wyzwań, dlatego tak ważne jest, by policja była przygotowana na różne scenariusze i miała dostęp do najnowszych narzędzi.
Jak przyznaje naczelnik Wydziału Wywiadu Kryminalnego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości kom. Łukasz Pawełoszek, policja odnotowuje coraz więcej przestępstw związanych z naruszeniem bezpieczeństwa w sieci.
- Skala jest potężna. Cyberprzestępczość rozwija się jak kula śniegowa od kilkunastu lat, widać to w postępowaniach, które prowadzi policja. Zagrożona jest każda osoba, która posiada jakieś medium: telefon, e-mail, komunikator czy konto w mediach społecznościowych - tłumaczy i dodaje, że cyberprzestępczość występuje w różnych formach: - Jedną z nich są przestępstwa popełniane wyłącznie w cyberprzestrzeni, np. ransomware, czyli zaszyfrowanie komputera.
Cyberprzestępstwa to m.in. phishing, czyli oszustwa i próby wyłudzenia pieniędzy przez wiadomości SMS, komunikatory internetowe i wiadomości e-mail. To też oszustwa w serwisach aukcyjnych, ale coraz częściej również szyfrowanie dysków i serwerów w celu wymuszenia okupu.
Konferencja „Polska Policja i technologie informatyczne wobec wyzwań cyberprzestępczości XXI wieku” zakończy się w piątek. Spotkanie wpisuje się w obchody 70-lecia Szkoły Policji w Pile. Placówka specjalizuje się w szkoleniu policjantów pionu kryminalnego, ale prowadzi też szkolenia podstawowe.
pg/zn
Posłuchaj
materiał Przemysława Grabińskiego- 00:00:00 | 00:00:00