fot. prezydent.pl

Prezydent nie potwierdza stanowiska Sejmu i Senatu w sprawie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta. Małgorzata Paprocka powiedziała w Polsat News, że Andrzej Duda podjął już decyzję. Oznacza to, że obecny skład Rady będzie dalej pełnił swoje funkcje.

Szefowa prezydenckiej kancelarii mówiła, że przed KRRiT „naprawdę stały wielkie wyzwania”. - Pan prezydent chce, aby te osoby, które dzisiaj w Krajowej Radzie zasiadają, kontynuowały swoją misję - dodała Małgorzata Paprocka. Mówiła też, że kluczową sprawą jest to, iż „media publiczne są rządzone niezgodnie z prawem”. - Są obsadzone przez osoby, które nie są legalnymi władzami spółek, co do tego nie ma większych wątpliwości - mówiła.

Jak stanowi ustawa o KRRiTV, Rada przedstawia co roku parlamentowi oraz prezydentowi sprawozdanie ze swojej pracy w ubiegłym roku. Jeśli zostanie ono odrzucone przez wszystkie trzy strony, wówczas wygasa kadencja Rady.

Sejm i Senat odrzuciły sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Posłowie i senatorowie koalicji rządzącej argumentowali, że Krajowa Rada za rządów Prawa i Sprawiedliwości nie stosowała się do zasady, iż gremium to „stoi na straży wolności słowa w radiu i telewizji, samodzielności nadawców i interesów odbiorców oraz zapewnia otwarty i pluralistyczny charakter radiofonii i telewizji”. Wskazywali też na jej - ich zdaniem - polityczną stronniczość w stosunku do nadawców publicznych i ich programów informacyjnych.

Obecnie w skład Krajowej Rady wchodzi pięciu członków: dwóch powoływanych przez Sejm, jeden - przez Senat i dwóch przez prezydenta. Są to: przewodniczący Maciej Świrski (powołany przez Sejm), jego zastępczyni Agnieszka Glapiak (powołana przez Sejm), Hanna Karp (powołana przez prezydenta), Tadeusz Kowalski (powołany przez Senat) oraz Marzena Paczuska (powołana przez prezydenta).

9 maja Bartłomiej Sienkiewicz, ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego, przesłał do Sejmu wniosek o postawienie szefa KRRiTV Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu, w związku ze wstrzymaniem wypłat z abonamentu dla mediów publicznych oraz przewlekaniem decyzji o przedłużeniu koncesji między innymi dla TVN, TVN24, Radia Tok FM, Radia Zet. Maciej Świrski uznał ten wniosek za jego zastraszanie.

IAR/aj