źródło: gov.pl

We wtorek ministrowie zebrali się na posiedzeniu rządu, na którym zajmą się projektem nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, dotyczącym m.in. udzielania zezwoleń pobytowych do celów zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz projektem nowelizacji ustawy o paszach.

Projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach wniesiony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji ma na celu wdrożenie do polskiego prawa unijnej dyrektywy, nakładającej na państwa członkowskie obowiązek przyjęcia rozwiązań prawnych regulujących kwestie wjazdu, praw i udzielania zezwoleń pobytowych do celów zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji (tzw. niebieska karta), a także warunki wjazdu i pobytu oraz prawa członków ich rodzin.

Projekt zakłada zmianę sposobu składania wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, zezwolenia na pobyt stały i zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. W przypadku wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy (również z obowiązkowymi załącznikami formalnymi) zamiast obowiązku osobistego złożenia papierowego wniosku w urzędzie wojewódzkim możliwe ma być złożenie go online za pośrednictwem Modułu Obsługi Spraw (MOS).

Obowiązek osobistego stawiennictwa zostanie zachowany m.in. w celu pobrania odcisków linii papilarnych i przedstawienia dokumentów niezbędnych do potwierdzenia danych zawartych we wniosku, żądanych przez wojewodę. Odcisk stempla w paszporcie cudzoziemca, który służy jako potwierdzenie złożenia wniosku, zostanie zastąpiony zaświadczeniem potwierdzającym złożenie wniosku. „Zachowanie elementu osobistego stawiennictwa podyktowane jest przede wszystkim względami bezpieczeństwa migracyjnego” - napisano w informacji o projekcie noweli.

Projekt stanowi, że posiadacze niebieskiej karty UE uzyskają uprawnienie do prowadzenia działalności gospodarczej na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Nałożą również na posiadaczy niebieskiej karty UE nowe obowiązki informacyjne, tj.: powiadomienie o rozpoczęciu okresu pozostawania bez zatrudnienia, powiadomienie o zmianie podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, powiadomienie o zaprzestaniu spełniania wymogów udzielenia niebieskiej karty UE i powiadomienie o rozpoczęciu korzystania z mobilności długoterminowej posiadacza tej karty.

Projektowane przepisy zakładają również wydłużenie okresu ważności dokumentów wydawanych beneficjentom ochrony międzynarodowej, czyli cudzoziemcom, którym nadano status uchodźcy lub udzielono ochrony uzupełniającej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przewidują ponadto szczególną procedurę łączenia rodzin dla członków rodziny cudzoziemców korzystających z mobilności długoterminowej posiadaczy niebieskiej karty UE.

Kolejnym punktem wtorkowego posiedzenia rządu jest projekt nowelizacji ustawy o paszach, który przewiduje przesunięcie z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2030 r. terminu wejścia w życie przepisu dotyczącego zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt w Polsce pasz genetycznie zmodyfikowanych i organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego.

Zgodnie z uzasadnieniem celem tej zmiany ma być wsparcie procesu odbudowy niezależności białkowej na krajowym rynku pasz i utrzymanie oraz ochronę konkurencyjności polskiego rolnictwa na rynku wspólnotowym”. „Krajowe produkty charakteryzują się niższymi cenami w porównaniu do produktów w pozostałych krajach unijnych, dzięki czemu Polska zajmuje silną pozycję w Unii Europejskiej i na rynkach państw trzecich” - wskazano.

Ministrowie omówią także sprawy bieżące.

PAP/zas