fot. ZUW Szczecin
W woj. zachodniopomorskim 52 gminy (46 proc.) nie posiadają żadnej instytucjonalnej opieki nad dzieckiem do lat trzech – powiedziała w poniedziałek w Szczecinie wiceszefowa MRPiPS Aleksandra Gajewska. Zachęcała samorządy, aby włączyły się do programu "Aktywny Maluch", który umożliwi tworzenie nowych miejsc w żłobkach.

- To są aż 52 gminy, których sytuację należy poprawić. Dostęp do opieki wczesnodziecięcej to jest bariera w łączeniu życia rodzinnego z życiem zawodowym. W tych 52 gminach rodzice nie mają wyboru. Nie mogą podjąć decyzji, po prostu muszą postawić sobie to pytanie z czego rezygnują - powiedziała w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Szczecinie sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Aleksandra Gajewska. - Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której rodzice po prostu mają możliwości, bo takie możliwości tworzymy. Program "Aktywny maluch" to program, dzięki któremu tworzymy nowe miejsca żłobkowe - dodała wiceszefowa MRPiPS.

Gajewska przypomniała, że na ten cel przeznaczone są rekordowe środki w wysokości 6,5 mld zł. - Do końca tej kadencji, w ramach tych środków utworzymy ponad 102 tys. nowych miejsc żłobkowych. Z tego rozwoju i z tych środków mogą skorzystać gminy w regionie zachodniopomorskim - podkreśliła Gajewska. - Zwiększyliśmy kwotę dotacji do utworzenia jednego miejsca. Już nie jest to 36 tys. zł, tylko 57 tys. zł na utworzenie takiego miejsca. To duży zastrzyk finansowy dla gmin - podkreśliła.

Jak przekazała wiceministra MRPiPS, w całym kraju 1046 gmin nie ma dostępu do żadnej formy opieki formalnej. Najwięcej żłobków znajduje się w województwach dolnośląskim, opolskim i lubuskim. - To jest dla nas wielkie zobowiązanie, aby tę sytuację poprawić. Jeżeli myślimy o przyszłości, to musimy myśleć, nie tylko o wielki inwestycjach infrastrukturalnych, ale także o inwestycjach w człowieka – przekazał sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka. - Z takimi programami szliśmy do wyborów i właśnie zaczynamy je realizować. Pierwszy z nich to "Aktywny rodzic" - dodał.

Na program "Aktywny rodzic" składają się trzy świadczenia - "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Pierwsze - "aktywni rodzice w pracy", czyli tzw. babciowe, wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Drugie świadczenie "aktywnie w żłobku" będzie kierowane do rodziców dzieci, które korzystają ze żłobka, klubu dziecięcego albo dziennego opiekuna. Wsparcie wyniesie do 1500 zł miesięcznie na dziecko. Trzecie świadczenie – "aktywnie w domu" – będzie przeznaczone głównie dla rodziców dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, bez spełnienia warunku aktywności zawodowej. Chodzi o rodziców, którzy nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia "aktywni rodzice w pracy" lub ich dziecko nie będzie uczęszczało do instytucji opieki.

Według ustawy z nowych rozwiązań rodzice będą mogli skorzystać od 1 października 2024 r. Świadczenie wypłaci Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

PAP/ar