Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2023 r. na dziedzińcu Pałacu – siedzibi Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury.

Trzebiatowskie Święto Kaszy nawiązuje do średniowiecznej legendy trzebiatowskiej głoszącej o misce kaszy, która spadając z baszty prochowej, uratowała Trzebiatów przed najazdem sąsiadów Gryficzan. Symboliczna baszta zwana od tej pory kaszaną, zdobi miasto i do teraz zachwyca turystów.

W realizację Święta Kaszy zostali zaangażowani regionalni artyści, rękodzielnicy, którzy poprowadzą warsztaty rzemiosł artystycznych. Święto Kaszy rozpocznie się przy Baszcie Kaszanej. Następnie korowód ze słoniem, który w dawnych wiekach stał się symbolem miasta jako najbardziej egzotyczne zwierzę, które odwiedziło niegdyś z karawaną Trzebiatów, przejdzie dziedziniec pałacu. Tam w Pałacowych ogrodach odbywać się będą pokazy starych rzemiosł, prezentacje artystyczne, występy, pokazy wojów. Turyści i mieszkańcy będą mogli się zapoznać
z technikami wykonywania wielu artystycznych przedmiotów. Uczestnicy częstowani będą kaszą po rycersku. Wieczorem na dziedzińcu Pałacu odbędzie się spektakl teatralny „Biała Dama”, nawiązujący do legendy o Białej Damie – księżnej Annie Czartoryskiej, która poślubiwszy księcia Ludwika Fryderyka Wirtemberskiego, mieszkała w Trzebiatowie.

Organizatorem wydarzenia jest Trzebiatowski Ośrodek Kultury.