fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin

W poniedziałek w Kołobrzegu odbyło się wyjazdowe posiedzenie senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Posiedzenie połączone było z otwarciem wystawy poświęconej historii Senatu.

Podczas obrad w Kołobrzegu członkowie komisji dyskutowali m.in. nad projektem ustawy dot. zmiany zasad ustalania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków, o które kołobrzeski samorząd zabiegał od lat. Jak przekazał przewodniczący komisji senator Zygmunt Frankiewicz, aktualne przepisy uniemożliwiają odpowiedni rozwój przedsiębiorstwom wodociągowo-kanalizacyjnym. - Są w Polsce firmy, które w tej chwili tracą płynność finansową. Senacki projekt ustawy może być wdrożony w życie jako akcja ratunkowa – zaznaczył.

Senatorowie zajęli się również kwestią budowy farm wiatrowych i infrastruktury terminalowej offshore, czym – jak podkreśliła uczestnicząca w spotkaniu prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska - kołobrzeski port jest szczególnie zainteresowany. - Rozwój portów serwisowych to obszar, w który Kołobrzeg wchodzi wielkimi krokami. Jesteśmy gotowi do podjęcia tych zadań. Mam nadzieję, że dzisiejsze posiedzenie przyniesie rozwiązania, o które jako samorząd walczyliśmy przez ostatnie kilka lat.

Posiedzenie komisji było połączone z uroczystym otwarciem wystawy „35 lat odrodzonego Senatu”, którą można oglądać w holu Regionalnego Centrum Kultury. - Ta rocznica jest jedną z najważniejszych w historii nowożytnej Polski. Ta wolna część wyborów w 1989 roku dotyczyła właśnie Senatu. To była konsekwencja zmiany ustroju, która się dokonała u nas w sposób pokojowy, z niezwykle korzystnymi skutkami – mówił senator Frankiewicz.

mw/zn

fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

prezydent Anna Mieczkowska o portach serwisowych senator Zygmunt Frankiewicz o wystawie senator Zygmunt Frankiewicz o zasadach ustalania taryf