Wydarzenie odbędzie się 5-6 lipca 2024 r. w Kołobrzegu.

W tym roku po raz 6. zorganizowany zostanie Ogólnopolski Przegląd Twórczości Przemysława Gintrowskiego, którego celem jest kultywowanie spuścizny artystycznej Przemysława Gintrowskiego wśród różnych grup wiekowych i społecznych. W programie Przeglądu znajdzie się szeroka gama prezentacji artystycznych i wydarzeń interaktywnych: konkurs, piosenki, koncerty i spektakle słowno-muzyczne, a także muzyka filmowa.

Najważniejszym punktem Przeglądu „Pamiątki” jest konkurs na interpretację piosenek z dorobku Przemysława Gintrowskiego. Konkurs ma formułę otwartą, bez ograniczeń wiekowych, w którym konkursowicz ma wykonać dwie piosenki śpiewane bezpośrednio przez Przemysława Gintrowskiego lub do których bard skomponował muzykę. Podczas Przeglądu rozprowadzane będzie wydawnictwo „Pamiątki – rzecz o Przemysławie Gintrowskim - jedyne w Polsce w całości poświęcone osobie i twórczości Przemysława Gintrowskiego. W konkursie zaplanowany jest udział 20 wykonawców (soliści i zespoły).

Podczas VI edycji Przeglądu „Pamiątki” uhonorowane będą dwie rocznice: 20-lecie śmierci Jacka Kaczmarskiego i 45-lecie pierwszego wspólnie stworzonego i zagranego przez Gintrowskiego i Kaczmarskiego programu „Mury”.

Mając na uwadze powyższe rocznice przygotowany został specjalny premierowy program dla miłośników twórczości Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego, nawiązujący bezpośrednio do legendarnego programu „Mury”. Publiczność usłyszy m. in. Następujące piosenki: „Ze sceny”, „Encore, jeszcze raz”, „Pani Bovary”, „Przyjaciele, których nie miałem”, „Pejzaż z szubienicą”, „Śmiech”, „Casanova – Fellini. Scena niemiecka”, „Pompeja”, „Kraj”, „Krajobraz po uczcie”, „Dziady”, „Cesarz”, „Starzy ludzie w autobusie”, „Mur”, „Źródło”, „Mury” – a to wszystko w znakomitek aranżacji Hadriana Filipa Tabęckiego . W programie wystąpią: Hadrian Filip Tabęcki, Maciej Balcar i Cezary Studniak.

Widzowie „Pamiątek” będą mieli możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego pt. „Gintrowski” w reżyserii Arkadiusza Bartosiaka. Widzowie zobaczą opowieść o genialnym artyście, który śpiewając rewolucyjne pieśni, porywał tłumy. Gintrowskiego wspominają: Ewa Błaszczyk, Krzysztof Gierałtowski, Agnieszka Gintrowska, Julia Gintrowska, Agnieszka, Holland, Mariusz Kamiński, Stanisław Krupowicz, Bogusław Linda.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Katolicka Inicjatywa Kulturalna w Kołobrzegu.