Wydarzenie zostało zaplanowane w dniu 6 lipca 2024 r. w Mirosławcu – sercu bytowania wolnożyjących żubrów w województwie zachodniopomorskim.

Wydarzenie ma charakter imprezy masowej, na której gościć może 8000 uczestników, stanowi również doskonałą okazję do promowania południowej części woj. zachodniopomorskiego. Ze względu na lokalizację Mirosławca, w festiwalu uczestniczą mieszkańcy z woj. zachodniopmorskiego, woj. kujawsko-pomorskiego, woj.wielkopolskiego oraz lubuskiego.

W ciągu ostatnich kilku lat na mirosławieckiej scenie gościli wybitni i znani twórcy jak, np.: DE MONO, KORA, Zakopower, Kabaret RAK i wiele innych.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się pod gwiazdą - wystąpią KOMBI, Kuba Szmajkowski, Fisher, Glasspop. Całość poprowadzi znany prezenter radiowy – Roman Czejarek.

Poprzez organizację Festiwalu Żubra zwócono uwagę na konieczność zdrowego współżycia z naturą, a przede wszystkim na ochronę dziedzictwa narodowego, jakimi są niewątpliwie żyjące na terenie gminy Mirosławiec - rysie i żubry. Patron medialny w dużej mierze przyczynia się społecznie do ochrony środowiska naturalnego, a tym samym do ochrony wolnożyjących stad żubrów.

Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Kultury w Mirosławcu