fot. Muzeum w Koszalinie/Facebook
Muzeum w Koszalinie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Odział Koszalin przygotowały poświęcone temu tematowi konferencję naukową i wernisaż.

W czwartek odbędzie się wernisaż "Muzeum - świątynia czy agora?" Na wystawie będzie można zobaczyć i porównać m.in. osiem nowoczesnych muzeów wybudowanych w ciągu ostatnich 15 lat w Polsce.

- Te osiem polskich muzeów niejako przegląda się w zaprezentowanej na wystawie 12 muzeach światowych. Możemy zatem zobaczyć, gdzie jesteśmy jako Polska. Na wystawie jest też koszalińskie muzeum. Możemy porównać, jakimi zasobami dysponuje. Warto zobaczyć tę ekspozycję, a także przeczytać towarzyszącej jej opisy - podkreślił Bartosz Warzecha, aranżer wystawy:

W piątek od godz. 9.30 w gmachu Koszalińskiej Biblioteki Publicznej wysłuchać będzie można wykładów oraz debat ekspertów zajmujących się prowadzeniem oraz zakładaniem nowych muzeów. Konferencja "Po co komu muzea?" ma na celu przedstawić proces powstawania nowej placówki.

- Zapraszam wszystkich - zarówno tych, którzy chcieliby budowy nowego muzeum w Koszalinie, jak i oponentów. Będzie to nich okazja do skonfrontowania pomysłu utworzenia takiego muzeum z opiniami osób, które zjadły zęby na projektowaniu i budowie muzeów - podkreślił Zygmunt Kalinowski, dyrektor Muzeum w Koszalinie.

Wstęp na wernisaż j oraz konferencje jest bezpłatny. Wystawę "Muzeum - świątynia czy agora?" oglądać będzie można do lipca.

kch/ar

Posłuchaj

Bartosz Warzecha, aranżer wystawy Zygmunt Kalinowski, dyrektor Muzeum w Koszalinie