fot. Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile
Podczas prac przy modernizacji alei Wojska Polskiego w samym centrum miasta natrafiono na pozostałości średniowiecznego zakładu garncarskiego.

Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Jarosław Rola, archeolog z Muzeum Okręgowego w Pile - to cenne dla poznania historii miasta materiały ceramiczne i pozostałości warsztatu garncarskiego: - W trakcie wykonywania wykopów doszło do naruszenia kilku obiektów, które można by wstępnie nazwać jako jamy odpadowe warsztatu garncarskiego z około XV wieku. Piła sprzed 1626 roku, czyli sprzed wielkiego pożaru, jest nam niemal nieznana. W związku z tym, każde tego typu odkrycie wypełnia historyczną białą plamę.

Archeolodzy będą kontynuować swoją pracę w miejscu odkrycia. - Taki warsztat, czy kilka warsztatów garncarskich zajmowały wcale niemałą powierzchnię. My odkrywamy tylko jej wycinek, ten, który jest w kolizji z realizowaną inwestycją. Na koniec będziemy więc mogli powiedzieć, co znaleźliśmy, ale trudno będzie powiedzieć, co pozostawiliśmy pod ziemią.

pg/ar

Posłuchaj

materiał Przemka Grabińskiego Jarosław Rola o znaczeniu odkrycia Jarosław Rola o kontynuacji prac