W „Studiu Kołobrzeg” mówiliśmy o ważnych i ciekawych sprawach dotyczących miasta i jego okolic.

Historia latarni morskiej w Kołobrzegu sięga XVIII, bo na ten czas datuje się zbudowanie Fortu Ujście, na którym ta wyjątkowa latarnia stoi, choć ona sama zbudowana została zaraz po II wojnie światowej.

Na kapitalny remont obiekt czekał do końca lat 70. 16 sierpnia 1979 r. wygaszono główne światło w laternie i zapalono tymczasowe. Wykonano nową laternę, w której zainstalowano specjalną lampę obrotową, składającą się z dwóch 5-tablicowych lamp typu PRB-21.

Wieża latarni została odrestaurowana na zewnątrz, a także w środku, gdzie zainstalowano nowe stalowe schody. Latarnia została oddana do użytku 29 lipca 1981 r. i dopiero w 2002 był przeprowadzony remont, ale dotyczył on w głównej mierze Fortu Ujście. Odsłonięto wtedy oryginalne umocnienia fortowe i uzupełniono ubytki w murze zewnętrznym.

Jak wiadomo, potrzebny był remont całego zabytku - zarówno latarni morskiej, jak i fortu, a ten zaczął się w marcu tego roku. Właśnie wykonawcy wkroczyli w drugi etap prac, wybraliśmy się więc na miejsce, by sprawdzić, co już zostało zrobione.

materiał Małgorzaty Abramowicz

To, że na kołobrzeskim cmentarzu powoli zaczyna brakować miejsc pochówku, wiadomo od jakiegoś czasu. Były nawet próby poszukiwania nowego miejsca, ale nie przyniosły rezultatu. W międzyczasie zaczął wzrastać trend kremacji zwłok i dziś szacuje się, że jest to ponad 40% wszystkich pochówków. Na kołobrzeskiej nekropolii powstaje zatem coraz więcej kolumbariów.

materiał Małgorzaty Abramowicz

Za nami trzecia edycja Kołobrzeg Anchor Cup - największego nadmorskiego turnieju piłkarskiego dla dzieci i młodzieży. 80 drużyn, około 1000 młodych adeptów piłkarstwa z całej Polski, rywalizowało na 11 boiskach. Jednak zdaniem trenerów, jak i samych zawodników nie wynik jest najważniejszy, a sama radość z gry oraz zaangażowanie i integracja młodych sportowców.

Głównym organizatorem turnieju była Akademia Piłkarska Kotwica Kołobrzeg.

relacja Mariusza Wolańskiego

„Na zdrowie”: Barbara Marchal

Zaburzenia należące do spektrum autyzmu obejmują rozmaite wyzwania rozwojowe w zakresie: porozumiewania się, myślenia, rozwoju społecznego, umiejętności poznawczych, zainteresowań i form aktywności, a także umiejętności motorycznych. Na ten temat Mariusz Wolański rozmawia z psychologiem z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kołobrzegu Barbarą Marchal.

„Na zdrowie”: Barbara Marchal

„Otwarta Antena”: poeta i nauczyciel Wojciech Czaplewski

Gościem „Otwartej Anteny” w Studiu Kołobrzeg był poeta i nauczyciel Wojciech Czaplewski. W rozmowie z Jarosławem Banasiem mówił m.in. o swoich dwóch książkach poetyckich.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

„Otwarta Antena”: Wojciech Czaplewski