Wydarzenie odbędzie się w dniach 26.04. - 01.05.2024 r. w Ińsku.

Główną ideą festiwalu jest pomoc w utworzeniu pomiędzy Ińskiem a Drawskiem Pomorskim osobnej krainy o charakterze artystyczno-ekologicznym. Na festiwalu, w oparciu
o współpracę z dziesiątkami instytucji, miałyby się odbywać oprócz licznych wydarzeń artystycznych i kulturalnych, debaty i dyskusje dotyczące rozwoju regionu. Pierwsza edycja festiwalu zlokalizowana będzie na linii czterech miejscowości – Ińsko, Brzeźnica, Jankowo, Drawsko Pomorskie, czyli w samym centrum serca Pomorza i pośród największych wałów moreny czołowej. Festiwal będzie koncentrować się wokół tematyki przyrodniczej, podróżniczej artystycznej (literatura, sztuki performatywne, muzyka alternatywna), reporterskiej oraz naukowej.

Autorem projektu jest Przemysław Lewandowski – od 20 lat dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pomysłodawca Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij”. W skład rady programowej wchodzą m.in. Jacek Karczewski (przyrodnik, ornitolog, autor książek przyrodniczych), Krzysztof Story (reportażysta, dziennikarz „Tygodnik Powszechny”, autor podcastu Jagielski-Story), Maciej Gaca (sinolog, założyciel Instytutu Kultury Polskiej w Pekinie), Joanna Klass (kuratorka i producentka kreatywna sztuk performatywnych w Polsce i na arenie międzynarodowej, opiekunka Spichlerza Gropiusa w Jankowie), Maja Hawranek (reporterka, autorka książki „Szkoły, do których chce się chodzić”), Przemek Kossakowski (dziennikarz, terapeuta) i wielu innych.

W programie:

 • Spotkania i prezentacje multimedialne z reportażystami, podróżnikami oraz autorami książek przyrodniczych (ok.20 spotkań).
 • Warsztaty tworzenia nowych instrumentów z recyklingu z kompozytorem, muzykiem i kolekcjonerem instrumentów Pawłem Romańczukiem.
 • Forum i debata na temat alternatywnych form edukacji „Od leśnych przedszkoli do szkół waldorfskich”. Przewodnikiem po nowych światach edukacji będzie Maja Hawranek, autorka podręcznika „Szkoły do których chce się chodzić”. Do udziału w forum zaproszeni zostaną rodzice oraz nauczyciele uczestniczący w tworzeniu alternatywnych szkół.
 • Konny obóz wędrowny po ińskich „połoninach” z Ińska w okolice wsi Podlipce z Natalią Przybyłowicz.
 • SPISKOWCY ROZKOSZY - sekcja eksperymentalnych kulinariów, która będzie rozgrywała się w nietypowych, specjalnie zaaranżowanych miejscach – Grażyna Zaremba Szuba, Beata Stelter, Ania Kozłowska.
 • Wystawa pod tytułem „Opowieści z dna jezioro Ińsko”oraz prezentację na temat wody i życia w jeziorze. Program uzupełniać będą prelekcje dotyczące sytuacji wody na świecie
 • POMERANIKA - cykl spotkań dotyczący kultury i historii Polski.
 • Koncerty m.in. Jacek Kleyff, Michał Zygmunt (jeden z inicjatorów powołania Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry), Limboski – śpiewy gardłowe i warsztaty z oddychania metodą Wima Hoffa.
 • Rajdy piesze i rowerowe oraz wycieczki z regionalistami m.in.artystyczny rajd na orientację w okolicach rzeki Brzeźnicka Węgorza oraz na terenach pomiędzy Brzeźnicą
  oraz Jankowem, wyprawa z archeologiem Bogdanem Przybyłą, ornitologiem Jackiem Karczewskim, spacery z arborystami oraz hydrobiologami.
 • Warsztaty samodoskonalenia m.in. z instruktorką jogi Agą Rostkowską, antropolożką Karoliną Marcinkowską.
 • Warsztaty z zakładania ogrodów i zielników z Łukaszem Skopem, autorem książek, biotechnologiem roślin, ogrodnikiem, prowadzącym cykl ogrodniczy„Co z tego wyrośnie?”.
 • Rajd rowerowy szlakiem planowanej ścieżki rowerowej na odcinku Ińsko-Drawsko Pomorskie.
 • Imprezy integracyjne.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Brzeźnica.