fot. Radosław Zmudziński/prk24

Pracownia działa w Centrum Onkologii Affidea znajdującym się przy koszalińskim szpitalu.

Szef medycyny nuklearnej w Affidea Onkoterapia prof. Mirosław Dziuk tłumaczył, że dzięki zintegrowaniu nowoczesnego tomografu ze skanerem szybciej można rozpoznać nowotwory, określić stopień ich zaawansowania lub wykryć nawroty choroby onkologicznej.

Tomograf wskaże m.in. morfologię badanych zmian, a PET pokaże, co się dzieje „w środku” guza, pomoże określić, czy jest złośliwy, na ile agresywny, na jakie leczenie podatny.

Onkolog, dyrektor Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea w Koszalinie Marcin Białas przypomniał, że dotychczas, aby wykonać badanie PET/CT, mieszkańcy regionu musieli pokonywać kilkaset kilometrów. - To urządzenie będzie służyło także naszym kolegom, głównie z zaprzyjaźnionych szpitali, szczególnie Szpitala Wojewódzkiego i chorób płuc - obiecał dyrektor.

Wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj podkreślił, że współpraca samorządu i prywatnego podmiotu układa się dobrze. Dodał, że dzięki nowej pracowni poprawi się bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców Koszalina. - To ogromny wkład finansowy w diagnostykę i leczenie pacjentów onkologicznych z naszego miasta - podkreślił.

Do tej pory w województwie zachodniopomorskim funkcjonowała tylko jedna pracownia PET/CT, w Szczecinie. Koszt utworzenia koszalińskiej pracowni to ponad 17 milionów złotych.

Radosław Zmudziński/zas

Posłuchaj

Tomasz Sobieraj,wicemarszałek woj. zachodniopomorskiego lek. Marcin Białas, dyrektor MCO Affidea w Koszalinie prof. Mirosław Dziuk, szef medycyny nuklearnej w Affidea Onkoterapia