fot. pixabay.com

Na liście leków refundowanych, która weszła dziś w życie, znajdują się 33 nowe terapie. Siedem z nich dotyczy leczenia chorób onkologicznych, 26 chorób nieonkologicznych, w tym osiem chorób rzadkich.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna mówiła, że to największe rozszerzenie list refundacyjnych od 2012 roku. Nowe programy lekowe dotyczą między innymi terapii w zakresie ginekologii, onkologii, kardiologii oraz chorób rzadkich.

Minister dodała, że dziś wchodzą w życie dwie tzw. listy polskich leków. Pierwsza z nich dotyczy leków produkowanych w Polsce albo leków, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski.

Druga lista obejmuje leki produkowane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce. - Na pierwszej liście znajduje się 7 polskich producentów. To są 84 substancje czynne i w sumie aż 329 produktów o unikatowym kodzie. Na liście drugiej jest 3 polskich producentów, 11 substancji czynnych i 24 produktów o unikatowym kodzie - informowała Izabela Leszczyna.

Pacjenci będą mogli kupić leki z pierwszej listy 10 procent taniej, a z listy drugiej 15 procent taniej. Szefowa resortu zdrowia podkreśliła, że Ministerstwo Zdrowia chce wspierać polski przemysł farmaceutyczny i zwiększać udział w rynku produktów wytwarzanych przez polski przemysł farmaceutyczny.

Od 1 kwietnia będzie refundowana nowa terapia w przypadku zaburzeń lipidowych u pacjentów pediatrycznych oraz rozszerzone będą wskazania do jej stosowania u dorosłych. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski mówił, że dotychczasowe warunki korzystania z refundacji w przypadku tych nowoczesnych leków były zbyt restrykcyjne i mało pacjentów kwalifikowało się do tej skutecznej terapii. Leczenie zabezpiecza przed udarami i zawałami w przypadku zaburzeń lipidowych.

Wiceminister poinformował także, że zostały rozszerzone wskazania do stosowania leków kardiologicznych z grupy flozyn u chorych z niewydolnością serca.

IAR/zas

Posłuchaj

Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia