fot. pixabay.com

Od 1 marca wzrosną emerytury i renty. Emeryci i renciści otrzymają świadczenia wyższe o 12,12 procent w związku z coroczną waloryzacją.

Regionalna rzeczniczka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie śląskim Beata Kopczyńska przekazała, że najniższa emerytura wzrośnie o 192 złote i będzie wynosiła 1780 złotych i 96 groszy brutto. Tej samej wysokości będzie renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 marca wyniesie 1335 złotych 72 groszy brutto. Do kwoty 1780 złotych 96 groszy brutto podniesiona zostanie też renta socjalna.

Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję o nowej wysokości świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji ZUS wyśle też decyzje o przyznaniu „trzynastki”. Wcześniej wysokość świadczenia po waloryzacji można sprawdzić na swoim koncie na platformie usług elektronicznych ZUS.

Waloryzacji podlegają także dodatek pielęgnacyjny i dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne. W sprawie waloryzacji nie trzeba składać wniosków, odbywa się ona automatycznie.

IAR/aś