Celem zawodów jest propagowanie odpowiedzialnych postaw patriotycznych młodzieży oraz podniesienie jakości edukacji obronnej.

W ramach zawodów przewidziane są liczne konkurencje sportowo-obronne w oparciu o obiekty CSB Drawsko Pomorskie, a także zwiedzanie poligonu i poznanie jego specyfiki przez młodzież i opiekunów z trzydziestu szkół ponadgimnazjalnych, zakwalifikowanych do zawodów. To także okazja do promocji regionu i instytucji współpracujących w organizacji przedsięwzięcia w regionalnych mediach.

Jest to przedsięwzięcie realizowane cyklicznie, organizowane w latach 2016 - 2023 przez Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim oraz CSB w Drawsku Pomorskim we współpracy z 16 WOG w Drawsku Pomorskim, Wydziałem Żandarmerii Wojskowej w Olesznie, 2 Brygadą Zmechanizowaną Legionów im. Marszałka Piłsudskiego w Złocieńcu, 12. Bazą Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, pod honorowymi patronatami, m. in. Ministra Obrony Narodowej, Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Starosty Drawskiego, Starosty Stargardzkiego, burmistrzów: Drawska Pomorskiego, Kalisza Pomorskiego, Mirosławca, Recza i Drawna.

Mistrzostwa przyczyniają się do kształtowania postaw patriotycznych i proobronnych wśród młodzieży. Są też okazją do wymiany doświadczeń, porównania poziomu wyszkolenia i spotkania uczniów i nauczycieli klas mundurowych z całej Polski. Szczegółowych informacji, dotyczących regulaminu, karty zgłoszenia i przebiegu konkurencji uzyskać można TUTAJ.

Organizatorem wydarzenia jest Zespół Szkół im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim wraz z Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko.