fot. Paweł Drożdż/Polskie Radio Koszalin

Inwestycja będzie kosztowała 85 milionów złotych. Miasto pozyskało na ten cel ponad 20 mln zł bezzwrotnego dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Instalacja będzie w stanie przetworzyć 15 tysięcy ton odpadów rocznie. Jak przekazała Elżbieta Rokita, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Słupsku, dzięki tej inwestycji zostanie zaspokojonych 90 proc. zapotrzebowania zakładu w Bierkowie na energię elektryczną oraz w 100 proc. na ciepło.

Inwestycje zrealizuje firma MTM Budownictwo. Jej prezes Michał Zydroń zapewnia, że przetwarzanie bioodpadów w Bierkowie nie będzie uciążliwe dla mieszkańców: - Jest to obiekt zamknięty. Część gazów, która nie zostanie wykorzystana do produkcji energii, będzie oddana przez system filtrów do atmosfery.

Instalacja w zakładzie unieszkodliwiania odpadów w Bierkowie ma być gotowa do końca przyszłego roku. Całość zostanie zrealizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. Na realizację inwestycji miasto także zaciągnie pożyczkę w wysokości 50 milionów złotych.

pd/mt

Posłuchaj

Michał Zydroń, prezes MTM Budownictwo Elżbieta Rokita , prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Słupsku