
Śmierć na miejscu poniosły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie maszyny - 4 członków załogi i 16 wysokich rangą oficerów wojskowych, którzy wracali z konferencji poświęconej bezpieczeństwu lotów. Była to największa katastrofa w historii polskiego lotnictwa wojskowego.
Do katastrofy doszło 23 stycznia 2008 roku o godzinie 19.07. Samolot leciał z Warszawy, przez Powidz i Krzesiny do Mirosławca, a następnie miał udać się do Świdwina i zakończyć lot w Krakowie. CASA dwukrotnie podchodziła do lądowania w Mirosławcu. Samolot spadł na teren lasu przy tamtejszym lotnisku i się zapalił.
Komisja badająca przyczyny wypadku ustaliła, że doprowadził do niej splot wielu okoliczności, w tym między innymi nieświadome nadmierne przechylenie samolotu przez załogę.
Po katastrofie, stanowiska straciło pięciu wojskowych bezpośrednio odpowiedzialnych za decyzje, które do niej doprowadziły. Ponadto wojsko wprowadziło procedury poprawiające bezpieczeństwo lotów.
Pomnik upamiętniający ofiary tragedii został odsłonięty w 2008 roku w Mirosławcu. W miejscu katastrofy stoi głaz z tablicą w kształcie pękniętej szachownicy, tablicę z listą ofiar, krzyż i ocalały statecznik samolotu z numerem taktycznym maszyny.
red.