Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, popełniają błędy podczas usuwania zbędnego owłosienia z twarzy i ciała. W tym artykule skupimy się na szczególnie popularnej mechanicznej metodzie usuwania zbędnych włosów, czyli na goleniu maszynką. Ten powszechny i łatwy sposób samodzielnego pozbywania się niechcianego owłosienia może jednak wiązać się z pewnymi problemami. Sprawdź, czy popełniasz powszechne błędy podczas golenia i dowiedz się, jak uniknąć nieprzyjemnych i nieestetycznych podrażnień!

Przygotowanie skóry do golenia

Dość częstym błędem przyczyniającym się do powstawania podrażnień po goleniu jest brak odpowiedniego przygotowania skóry do zabiegu. Nie należy golić się, jeśli skóra nie została dokładnie oczyszczona – dotyczy to zarówno usuwania włosów z twarzy, jak i ciała. Przed goleniem trzeba usunąć zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni skóry, które mogłyby przyczynić się do powstawania stanów zapalnych skóry. Mężczyźni chcący pozbyć się zarostu z twarzy, muszą najpierw dokładnie umyć twarz i (szyję) ciepłą wodą z mydłem lub żelem. To pozwoli usunąć z twarzy sebum i kurz, blokujące dostęp do włosków i stwarzające zagrożenie pojawienia się stanów zapalnych po goleniu.

O oczyszczeniu skóry trzeba pamiętać także przed goleniem nóg, rąk i okolic intymnych. Przed zabiegiem warto zrobić peeling, dzięki któremu skóra stanie się gładsza i łatwiej będzie zgolić włosy. Dzięki peelingowi unikniesz także wrastania włosków! Przed goleniem koniecznie sprawdź, czy Twoja maszynka nie nadaje się do wyrzucenia. Jednorazowe maszynki do golenia damskie i męskie powinny być wymieniane po kilkukrotnym użyciu, ponieważ na ich ostrzach gromadzą się bakterie.

Jak golić twarz, nogi i inne części ciała, by uniknąć podrażnień?

Jeśli zdarzyło Ci się golić się na sucho, to na pewno taki zabieg nie posłużył Twojej skórze. Golenie nieoczyszczonej skóry na sucho znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zaczerwienień i pojawienia się zapalnych krost, sprzyja też zacięciom skóry. Dlatego więc umyj skórę i nałóż na nią odpowiedni kosmetyk do golenia. Co istotne, pianki do golenia mają różny skład, więc jeśli masz wrażliwą skórę, poszukaj produktu, którego składniki będą dla niej przyjazne.

Bardzo częstym błędem podczas golenia jest kierowanie maszynki pod włos. Taka technika golenia sprzyja podrażnieniom oraz zacięciom, zwłaszcza jeśli zarost jest gruby i twardy, ponadto powoduje wrastanie włosków. Najlepiej sprawdza się golenie na skos z włosem przy użyciu nowej, ostrej maszynki. Takiej maszynki nie trzeba przesuwać po skórze kilka razy, a tym samym narażać ją na urazy i infekcje. Pamiętaj też o tym, że nie należy zbyt mocno dociskać maszynki do skóry!

Pielęgnacja skóry po goleniu

Gdy włosy zostaną już zgolone, skóra będzie potrzebować ukojenia. Trzeba mieć na uwadze fakt, że po goleniu skóra jest uwrażliwiona i podatna na działanie bakterii oraz skłonna do przesuszenia i zaczerwienienia. Nie można pominąć zatem jej pielęgnacji po zgoleniu zbędnych włosów! Warto postawić na produkty, które zawierają składniki łagodzące i nawilżające, np. aloes, pantenol i kwas hialuronowy. Takie kosmetyki powinny regenerować podrażniony naskórek i przyspieszać gojenie się mikrouszkodzeń. Wybierz na krem po goleniu  pielęgnujący skórę i likwidujący uczucie pieczenia, które może skutecznie popsuć nastrój.Wiesz już, jakich błędów unikać przed, w trakcie i po goleniu. Skorzystaj z naszych porad i zapomnij o podrażnieniach po goleniu twarzy, nóg i innych części ciała!