fot. Małgorzata Abramowicz/Polskie Radio Koszalin
Od poniedziałku uczniowie w Zespole Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu mają szansę wcielić się w uczestników wydarzeń z czasów powstania warszawskiego i wojny polsko-bolszewickiej. To możliwe dzięki II edycji programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Innowacyjna historia – nowoczesne technologie w służbie edukacji”.

Celem programu jest zainteresowanie wydarzeniami z przeszłości młodych ludzi, którzy skupiają swoją uwagę na mediach społecznościowych i grach komputerowych.

Podczas seansów filmów historycznych wykorzystywana jest technologia wirtualnej rzeczywistości i specjalnie przygotowana scenografia. Poprzedza je prelekcja wprowadzająca w tematykę historyczną.

Jak powiedział manager wystawy Grzegorz Sawoński, nauczanie historii musi iść z duchem czasu: - Chcemy dotrzeć do uczniów w ich języku, a nowa technologia pozwala im poczuć się jakby byli w danym miejscu. Widząc zniszczoną Warszawę, mogą odczuć strach, złość, a nawet chęć pomocy powstańcom. 

Lekcje historii z wykorzystaniem innowacyjnych metod przekazu mają już pierwsi uczniowie i nauczyciele: - To nie jest tylko teoria. W wirtualnych okularach dostrzegamy powstańców z prawej i z lewej strony. Widzimy wybuchające efekty. Chodzimy w kanałach. Jesteśmy w środku wydarzeń. Czujemy się członkami tej grupy - powiedział jeden z uczniów.

Łącznie w projekcie ma wziąć udział 50 tys. uczniów z całej Polski oraz przeszkolonych ma zostać 2,5 tys. nauczycieli.

Uczniowie z lekcji historii w Kołobrzegu będą korzystać jeszcze do najbliższego czwartku.

ma/kp

Posłuchaj

uczniowie Grzegorz Sawoński, manager wystawy