fot. KMP Koszalin

Zaczyna się najtrudniejszy okres dla pieszych i rowerzystów, ale także dla kierowców. Szybko zapadający zmrok, szare popołudnia i ciemne poranki szczególnie utrudniają bezpieczne poruszanie się w ruchu drogowym. O podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drogach przypominali koszalińscy policjanci.

Funkcjonariusze z koszalińskiej komendy przeprowadzili działania pod nazwą „Bezpieczni niechronieni”. Mundurowi w rejonach przejść dla pieszych przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze i zachęcali do noszenia elementów odblaskowych oraz rozdawali niechronionym użytkownikom dróg te niezwykle ważne elementy, które często ratują ludzkie życie.

Bardzo często piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Po zmroku, ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Z kolei osoba wyposażona w elementy odblaskowe staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego – przypomina policja.

Koszalińscy mundurowi podkreślają, że obowiązek noszenia odblasków dotyczy każdego pieszego, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym uwarunkowane jest wieloma okolicznościami, ale w dużej mierze zależy od samych uczestników. Policja apeluje: przestrzegajmy elementarnych zasad bezpieczeństwa na drodze.

KMP w Koszalinie/zn