fot. Szpital Wojewódzki w Koszalinie
fot. Szpital Wojewódzki w Koszalinie
fot. Szpital Wojewódzki w Koszalinie
fot. Szpital Wojewódzki w Koszalinie
17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka. Już dzień wcześniej w Oddziale Neonatologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie pojawiły się maleńkie dziecięce skarpetki, którymi udekorowano m.in. ściany. Są też balony w kolorze fioletowym, który kojarzony jest z delikatnością i wyjątkowością.

Obecnie w Oddziale Neonatologicznym w koszalińskim szpitalu przebywa dziewięcioro noworodków. Personel przygotował dla wcześniaków z okazji ich święta drobne upominki, które już w czwartek rozdawała pielęgniarka oddziałowa Elżbieta Kowanda.

- W tym roku hospitalizowaliśmy ok. 120 wcześniaków. Większość tych dzieci urodziła się w naszym szpitalu. W ubiegłym roku hospitalizowaliśmy u nas ok. 140 wcześniaków na ok. 1200 wszystkich dzieci - mówi lek. med. Janina Sobieraj, koordynator Oddziału Neonatologicznego.

Najmniejszy maluch urodził się w 23. tygodniu ciąży, ważył ok. 600 gramów i miał ok. 30 cm. - W tym roku, tych najmniejszych dzieci, poniżej kilograma, było pięcioro - dodaje lek. Sobieraj.

Wcześniaki najpierw trafiają na Oddział Intensywnej Terapii, następnie przebywają w Oddziale Neonatologicznym minimum miesiąc. W tym czasie wymagają specjalnej opieki, wspomagania oddychania, tlenoterapii, specjalnego żywienia. Do domu wypisywane są, gdy potrafią już samodzielnie oddychać i jeść przez smoczek.

W Oddziale Neonatologicznym w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie zostały stworzone odpowiednie warunki, które pozwalają mamom na stały pobyt z ich pociechami podczas hospitalizacji.

red./ar