Od 22 lat organizowany jest konkurs wojewódzki XXII KASZËBSCZÉ DIKTANDO „PISZÃ PÒ KASZËBSKÙ – KRÓLEWIÓNKA W PAŁACU”. Wydarzenie ma duży wpływ na kształtowanie świadomości regionalnej wśród mieszkańców Regionu. Udział w konkursie daje możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych i poszerzenia znajomości języka kaszubskiego, ale także skłania do troski o dziedzictwo kulturowe i kształtowanie tożsamości kaszubskiej.

W tym roku konkurs wpisał się do kalendarza wydarzeń edukacyjno - kulturalnych gminy Chmielno. W wydarzeniu uczestniczą przedstawiciele wszystkich kaszubskich powiatów województwa pomorskiego, a celem konkursu jest popularyzacja literatury, podnoszenie rangi literackiej kaszubszczyzny oraz wdrażanie zasad pisowni języka kaszubskiego. Jest to okazja zarówno dla miłośników języka jak i osób początkujących, aby sprawdzić swoje umiejętności.

Organizatorem wydarzenia jest Gmina Chmielno wraz z Zrzeszeniem Kaszubsko - Pomorskim Chmielno oraz współorganizator - Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie.