fot. Facebook/ordoiuris

Profesorowie Wanda Półtawska, Bogdan Chazan i Wojciech Roszkowski, ksiądz profesor Dariusz Oko i Leszek Sosnowski znaleźli się wśród laureatów nagród „Lwy Ordo Iuris”.

Nagrody otrzymały osoby, które otrzymały najwięcej głosów internautów w poszczególnych kategoriach. Wręczono też nagrody specjalne.

Jak powiedział prezes Ordo Iuris mecenas Jerzy Kwaśniewski, z okazji 10. rocznicy powstania instytut uhonorował osoby szczególnie zaangażowane w obronę życia, rodziny i wolności. Podkreślił, że w działalności instytutu chodzi o zbudowanie mocnej społeczności i wsparcie tych, którzy spotykają się z niechęcią, nienawiścią czy przemocą za aktywność w obronie życia, rodziny, wolności i chrześcijańskiego dziedzictwa narodu.

- Tu, w tym miejscu mogą otrzymać zasłużone uznanie za swoją służbę dla dobra wspólnego - mówił Jerzy Kwaśniewski.

W kategorii Życie nagrodę otrzymał ksiądz Tomasz Kancelarczyk - pomysłodawca i prezes Fundacji Małych Stópek, organizator szczecińskiego Marszu dla Życia, propagator dzieła duchowej adopcji dziecka poczętego. W wystąpieniu sam siebie nazwał „lwem chroniącym, pomagającym, który prosi o wsparcie i stara się zrobić wszystko, by kobieta w ciąży poczuła się w stanie błogosławionym”. - Tak naprawdę to nie jest nagroda tylko dla mnie, ale dla całej społeczności zgromadzonej wokół Fundacji Małych Stópek - mówił ksiądz Tomasz Kancelarczyk.

Statuetkę lwa w kategorii Kultura odebrał profesor Wojciech Roszkowski - historyk, autor wielu książek, w tym podręcznika „Historia i Teraźniejszość”. Odbierając nagrodę, podkreślił, że - podobnie jak inne nagrody - jest ona dla niego bardziej zobowiązaniem.

Nagrodę Specjalną w kategorii Kultura odebrał założyciel wydawnictwa „Biały Kruk” Leszek Sosnowski, który zaznaczył, że ta nagroda należy się całemu środowisku kulturalnemu i intelektualnemu związanemu z jego wydawnictwem.
- Gromadzi wybitnych autorów, profesorów, redaktorów, grafików i plastyków. Garną się wszyscy teraz do nas, a my będziemy się starać dalej ich i kulturę polską propagować - mówił Leszek Sosnowski.

W kategorii Rodzina uhonorowano Jadwigę i Jacka Pulikowskich, którzy od wielu lat zajmują się doradztwem rodzinnym, są autorami licznych książek i wykładów. W kategorii Wolność nagrodzono publicystę Witolda Gadowskiego, w kategorii Chrześcijańskie Dziedzictwo Narodu księdza profesora Dariusza Kowalczyka - wykładowcę Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum, rekolekcjonistę i pisarza.

Nagrodę Specjalną w kategorii Rodzina otrzymała profesor Wanda Półtawska - lekarka, specjalistka w dziedzinie psychiatrii, przyjaciółka Jana Pawła II, a także znana działaczka pro-life.

Nagrodę Specjalną w kategorii Życie odebrał profesor Bogdan Chazan - lekarz ginekolog i położnik, były dyrektor Szpitala imienia świętej Rodziny w Warszawie oraz były konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa.

W kategorii Chrześcijańskie Dziedzictwo Narodu nagrodę specjalną otrzymał Sławomir Olejniczak - prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej imienia księdza Piotra Skargi.

Z kolei nagrodę Kręgu Przyjaciół otrzymał ksiądz profesor Dariusz Oko - teolog i pisarz, zaangażowany w ujawnianie „lawendowej mafii”.

Wręczone zostały również wyróżnienia w poszczególnych kategoriach. Otrzymały je osoby, którym Instytut udzielał pomocy prawnej. W kategorii Życie wyróżnieni zostali działacze prolife: dr Bawer Aondo-Akaa, Jan Bienias, Adam Brawata i Anna Trutowska. W kategorii Rodzina wyróżnienie otrzymali Monika i Zdzisław Pankowie - rodzice niepełnosprawnego chłopca. W kategorii Wolność wyróżniono Janusza Komendę - pracownika zwolnionego z pracy w IKEA za cytowanie Biblii na firmowym forum.

IAR/aj