fot. Marcin Kamiński

Jak wyjaśnił rzecznik rządu i poseł ziemi słupskiej Piotr Müller, w ramach kolejnej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, dedykowanego wyłącznie dla gmin i terenów popegeerowskich, do regionu słupskiego, obejmującego samorządy gminne i powiatowy powiatu słupskiego, trafi 35 mln 721 tys. złotych.

- Ponownie dofinansowanie otrzymał także związek powiatowo-gminny, który jakiś czas temu powstał z inicjatywy wszystkich samorządów powiatu słupskiego - dodał Piotr Müller podczas konferencji prasowej. Wyjaśnił, że pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na inwestycje drogowe, wodno-kanalizacyjne i edukacyjne, a poszczególne samorządy otrzymają od 2 do 5 mln złotych.

Rzecznik rządu odniósł się także do przedłużenia embarga na import do Polski ukraińskiego zboża. - Jesteśmy otwarci na to, aby zboże ukraińskie przejeżdżało przez teren Polski, ale się tutaj nie zatrzymywało. Nie może być bowiem tak, by ceny dumpingowe narzucone przez ukraińskich oligarchów, spowodują zaburzenia na rynku europejskim, w tym na rynku polskim. Stąd nasza decyzja o samodzielnym użyciu klauzuli bezpieczeństwa. Nie obawiamy się ruchu ze strony Komisji Europejskiej, bo uważamy, że mamy przesłanki, by taki mechanizm wprowadzić - tłumaczył.

Piotr Müller powiedział także, że jeśli chodzi o ewentualny arbitraż ze stroną ukraińską, to nie ma jak do tej pory żadnego formalnego ruchu ze strony Ukrainy. - Oczywiście są jakieś zapowiedzi polityczne - dodał. - Jednak warto, by rząd ukraiński, bardzo mocno przemyślał wszelkie ruchy, które mogą budzić niepokój w polskim społeczeństwie. Do tej pory konsekwentnie wspieraliśmy Ukrainę i dalej będziemy to robić, jeśli chodzi o uzbrojenie i walkę z Rosją - zaznaczył.

mk/zas


Posłuchaj

Piotr Müller, słupski poseł PiS, rzecznik rządu (cz.2) Piotr Müller, słupski poseł PiS, rzecznik rządu (cz.3) Piotr Müller, słupski poseł PiS, rzecznik rządu (cz.1)