Podczas trzech dni festiwalu zaprezentują się amatorskie i zawodowe zespoły z Polski, Ukrainy oraz Łotwy, z dominującym w swoim składzie instrumentem, jakim jest akordeon. Wydarzenie będzie miało miejsce w Filharmonii Koszalińskiej.

Co roku, w jednym z weekendów września, na kilka dni Koszalin staje się akordeonową stolicą nie tylko Polski ale i Europy. To tutaj bowiem zjeżdżają się najwybitniejsi akordeoniści i profesorowie z całego kontynentu, do tego zespoły amatorskie i zawodowe.

W dniach 7-9 września odbędzie się XXI Międzynarodowy Festiwal Zespołowej Muzyki Akordeonowej, którego pomysłodawcą, inicjatorem i głównym organizatorem jest Artur Zajkowski. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się we wrześniu 2000 r. Od początku jest to znakomita okazja do prezentacji akordeonu jako instrumentu zespołowego, popularyzacja takiej formy muzykowania, integracja środowiska akordeonowego oraz wymiana doświadczeń i repertuaru. Instrumentem wiodącym i podstawowym w zespołach uczestniczących w Festiwalu jest akordeon, który zostanie zaprezentowany w różnych gatunkach muzycznych: rozrywce, jazzie, klasyce i innych.

W programie festiwalu są zawarte koncerty kameralne uczestników, koncerty zespołów zawodowych, warsztaty prowadzone przez wybitnych profesorów z Akademii Muzycznych oraz wspólny koncert galowy.

Koncerty kierowane są do wszystkich sympatyków akordeonu, osób zainteresowanych podjęciem nauki gry na tym instrumencie oraz do wszystkich miłośników muzyki. Wszyscy goście są zawsze mile widziani.

Na koncercie galowym, wielka orkiestra akordeonowa złożona ze wszystkich chętnych uczestników festiwalu wykonuje wspólny repertuar. Wielka orkiestra festiwalowa, złożona ze wszystkich uczestników festiwalu, jest - śmiało można powiedzieć, największą orkiestrą akordeonową świata!

Zespoły, które będą uczestniczyć w XXI Międzynarodowym Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej:

- Koszalińska Orkiestra Akordeonowa „AKORD”

- Zespół „Tetrico AKORD”

- Koszaliński Kwintet Akordeonowy

- Stargardzkie Trio Akordeonowe

- Szczecin Accordion Band

- Trio Akordeonowe „Nowa Sól”

- Kameralna Orkiestra Akordeonowa „Arti Sentemo” z Radzynia Podlaskiego

- Naujenes Accordion Orchestra (Łotwa)

- Two in One (Łotwa)

- Zespoły i soliści ze szkół i uczelni artystycznych z miasta Krzywy Róg (Ukraina)


WSTĘP WOLNY