W ramach 57. FPP odbędą się koncerty symfoniczne, recitale solowe, koncert „Bogdan Kułakowski i Przyjaciele”, koncert w Białym Spichlerzu - „Witkacy - obrazy w dźwięku” z projekcją na ekranie dobranych obrazów z Galerii Dzieł Witkacego.

FPP w Słupsku to impreza o dużym prestiżu, najstarsza w województwie pomorskim z półwieczną tradycją, na którą zjeżdża się grono najwybitniejszych polskich mistrzów fortepianu. Ideą organizowanego od 1967 roku festiwalu jest prezentacja polskich wykonawców i muzyki polskiej w kontekście muzycznej literatury światowej. To miejsce polskich pianistów, klawesynistów, miejsce prezentacji utworów polskich kompozytorów, m.in.: Lessla, Chopina, Paderewskiego, Moszkowskiego, Szymanowskiego, Kilara, Góreckiego i Lutosławskiego.

Festiwal jest także miejscem pianistycznych debiutów i prawykonań utworów specjalnie zamówionych. W Muzeum Pomorza Środkowego, w Białym Spichlerzu prezentowane zostaną utwory zamówione, koncerty rocznicowe, Salon laureatów, Salon muzyki polskiej, Estradę Młodych, mających formę konkursu.

W tym roku 57. FPP uwzględnił ważne rocznice muzyczne, dotyczące kompozytora Witolda Maliszewskiego (150-lecie jego urodzin) oraz Witolda Lutosławskiego (110-lecie jego urodzin).

Organizatorem wydarzenia jest Słupskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Słupsku.

Patronat nad Festiwalem sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.