Ponad 1,7 miliona złotych dla OSP z naszego regionu w ramach programów „Mały strażak” i „Remiza”
fot. prk24.pl
66 jednostek OSP z regionu koszalińskiego pieniądze przeznaczy m.in. na zakup odzieży ochronnej, termomodernizację remiz czy zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej.

W poniedziałek w koszalińskiej delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przedstawiciele OSP otrzymali umowy na dofinansowanie.

OSP w Poroście w gminie Bobolice otrzymała 40 tysięcy złotych w ramach programu „Remiza”. - To pieniądze na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. To dla nas kluczowa inwestycja, ponieważ wcześniej podjęliśmy szereg działań termomodernizacyjnych naszej remizy - poinformował prezes Krystian Kalisz.

60 tysięcy złotych z programów „Mały strażak” i „Remiza” otrzymali także druhowie z Białej Góry w gminie Rąbino. O tym, na co zostaną przeznaczone pieniądze, powiedziała skarbnik miejscowej jednostki Bogusława Łepek: - Przeznaczymy je na zakup odzieży specjalnej dla strażaków. Planujemy też wymianę okien i bramy garażowej. To dla nas duże wsparcie, aby jednostka mogła dalej dobrze funkcjonować.

Czesław Hoc, kołobrzeski poseł PiS i wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia dodał, że dofinansowanie dla OSP z regionu jest podziękowaniem druhom za ich służbę: - To nasze podziękowanie dla dzielnych druhen i druhów za ich służbę i zaangażowanie w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego oraz mienia. Wspieranie ich to nasz obowiązek.

Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, szczecinecka posłanka PiS oceniła, że program „Mały strażak” okazał się dużym sukcesem. Przypomniała też, że strażacy wyjeżdżają nie tylko do pożarów: - Strażacy gaszą też pożary lasów, czy parków narodowych, pomagają w ratowaniu zwierząt, na przykład, gdy zimą zarywa się pod nimi lód. Te działania pokazują, że to oczywiste, że minister środowiska i minister spraw wewnętrznych muszą ze sobą współpracować, a program „Mały strażak” to efekt tej współpracy.

Wicewojewoda Tomasz Wójcik podkreślił, że pieniądze przekazane w ramach podpisanych w poniedziałek umów są dla jednostek OSP bardzo potrzebne: - To łącznie 1,7 mln złotych, z czego w ramach programu „Mały strażak” to 1,2 mln, a 500 tys. złotych to wsparcie z programu „Remiza”. Pierwszy program umożliwia doposażenie druhen i druhów ochotniczych straży pożarnych, a drugi - termomodernizację budynków remiz.

Marek Subocz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie dodał, że ta instytucja od lat w różny sposób wspiera funkcjonowanie OSP: - Od dopłat do samochodów, poprzez sprzęt, który wykorzystują na co dzień, po modernizację remiz. Wspieramy strażaków, bo oni nie tylko gaszą pożary, ale też podejmują akcje związane z ochroną środowiska.

red.

fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl

Posłuchaj

Ponad 1,7 miliona złotych dla OSP z naszego regionu w ramach programów „Mały strażak” i „Remiza”