fot. Zuzanna Nieckarz/prk24

Budowa obiektów ma się zakończyć pod koniec czerwca. Mosty przejdą próby obciążeniowe i jeśli nie będzie żadnych uchybień, to wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego wyda pozwolenie na ich użytkowanie. Obiekt powinien być przejezdny w pierwszej połowie lipca.

- Mamy już końcówkę prac. Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem - poinformował Robert Grabowski, rzecznik prasowy prezydenta Koszalina. „Końcówka” polega na położeniu pierwszej warstwy asfaltu, potem warstwy właściwej i następnie ścieralnej. - W połowie czerwca przewidziane są prace związane z próbami obciążeniowymi, wykonanie balustrad ochronnych i chodników - dodał Robert Grabowski.

Wraz z otwarciem wiaduktu przejezdna będzie ul. Batalionów Chłopskich: - Nauczeni tym, co wydarzyło się wcześniej, tę ulicę otwieramy po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie całego obiektu - tłumaczy taką decyzję rzecznik.

Zakończenia budowy koszalińscy kierowcy i mieszkańcy wyczekują z niecierpliwością. - W końcu Koszalin się odkorkuje - usłyszeliśmy.

Po tym, jak wykonawca, powołując się na inflację, poprosił o wypłatę dodatkowych 15 milionów złotych, koszt budowy nowych obiektów to prawie 50 milionów złotych. Z tego 24 miliony złotych to rządowe dofinansowanie.

Wiadukty w ciągu alei Monte Cassino zostały zamknięte dla ruchu w marcu 2020 roku. W październiku 2021 roku, podczas prac rozbiórkowych, zawaliła się jedna z ich nitek i spadła na otwartą wówczas dla ruchu ul. Batalionów Chłopskich.

Wiadukty, zgodnie z przyjętą pod koniec kwietnia uchwałą rady miejskiej, będą nosiły imię Powstańców Warszawskich.

rz/zas

fot. prk24
fot. prk24
fot. prk24
fot. prk24
fot. prk24
fot. prk24

Posłuchaj

Robert Grabowski, rzecznik prezydenta Koszalina (cz.2) mieszkańcy Koszalina Robert Grabowski, rzecznik prezydenta Koszalina (cz.1)