fot. Polskie Radio Koszalin/Katarzyna Chybowska

W czasie czwartkowej sesji Rady Miejskiej, nieformalna grupa złożyła obywatelski projekt, który zakłada, że w zabytkowym budynku straży pożarnej przy ul. Kazimierza Wielkiego powstanie m.in. muzeum oraz jednostka szkoleniowa OSP.

Bartosz Lisaj, społecznik i strażak ochotnik podkreślił, że pomysł poparło 400 mieszkańców: - Dzisiaj przed Radą Miejską przedłożyliśmy projekt obywatelski poparty ponad 400 podpisami. Naszym pomysłem jest, by na terenie tego obiektu znajdowała się część muzealna składająca się z części pożarniczej, witrażownictwa i rzemiosł, a także jednostka szkolnaOSP.

Dawna remiza ma 1600 mkw, jest pod opieką konserwatora zabytków i wymaga generalnego remontu. W 2021 roku strażacy przenieśli się do nowej siedziby przy ul. Monte Cassino. Od tamtej pory budynek w większości stoi pusty. Obecnie miasto stara się pozyskać środki z Europejskiej Inicjatywy Miejskiej, które pozwoliłyby na wykonanie dokumentacji technicznej i m.in. przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Obok pomysłu utworzenia muzeum i jednostki OSP w tym miejscu, pojawił się też pomysł stworzenia galerii sztuki współczesnej.

kch/aj

Posłuchaj

Bartosz Lisaj, społecznik i strażak ochotnik