Wypowiedź Prezydenta RP Andrzeja Dudy
fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent spotkał się w Pałacu Prezydenckim z samorządowcami z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego. Wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w działalności na rzecz samorządu terytorialnego. Podziękował także wszystkim, którzy wsparli samorząd i państwo w procesie przyjmowania uchodźców wojennych z Ukrainy. Słowa uznania skierował do Pawła Szefernakera, wiceszefa MSWiA i koszalińskiego posła PiS.

Prezydent Duda podziękował samorządowcom oraz pracownikom samorządu za ich pracę i służbę.

- To wasze święto, święto samorządu jesteście tutaj, aby na tej symbolicznej uroczystości pokazać swoja obecnością, jak bardzo ważną część naszego życia politycznego, gospodarczego, ale przede wszystkim społecznego stanowi samorząd terytorialny. (...) Dziękuję za tę pracę i służbę dla swojego samorządu, dla samorządu RP w ogóle, dla naszej ojczyzny, ale przede wszystkim dla (...) mieszkańców - mówił prezydent.

Wśród samorządowców odznaczonych przez prezydenta Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi znaleźli się Marian Sieradzki, burmistrz Goscina i Jan Szewczk, wójt gminy Wierzchowo.

Dużą część swojego wystąpienia prezydent poświęcił na podkreślenie efektywnej współpracy samorządu i rządu w procesie przyjmowania uchodźców z Ukrainy, po napadzie Rosji na to państwo.

- Dziękuję za dobrą współpracę z rządem w zakresie pomocy dla naszych gości z Ukrainy. Przywódcy innych państw przekazują podziękowania dla was za to, czego dokonaliście - powiedział Andrzej Duda.

Szczególne podziękowania za pracę w zakresie przyjmowania ukraińskich uchodźców skierował do wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Pawła Szefernakera, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy: - Pawłowi, którego znam od wielu lat, wiele razy już dziękowałem, że czasem umiał pogodzić ogień z wodą, po to żeby znaleźć wspólne rozwiązanie. Ale aby to rozwiązanie się znalazło, musi być wola z obu stron. Za tę wolę współpracy ogromnie państwu dziękuję.

Dzień Samorządu Terytorialnego został ustanowiony przez Sejm w 2000 roku dla upamiętnienia pierwszych wyborów samorządowych w 1990 roku i w rocznicę 10-lecia odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

PAP/red.