Konkurs kierowany jest do osób grających na gitarach elektrycznych. Impreza organizowana jest z inicjatywy Roberta Ussa, współpracującego z ŚOK-iem, przy wsparciu Urzędu Miasta w Świdwinie oraz Starostwa Powiatowego w Świdwinie w dniach 19 – 21 maja 2023 roku.

Oprócz konkursu dla solistów i zespołów, przygotowane zostały warsztaty, wykłady i możliwość wspólnego muzykowania podczas jam session oraz galę i koncert laureatów. Dla młodzieży to znakomita okazja do obcowania z profesjonalnymi muzykami, możliwość przyjrzenia się z bliska artystom. Publiczność może wziąć udział w części oficjalnej, czyli w koncertach, jak i w przesłuchaniach konkursowych.

Zaproszenie do jury oraz poprowadzenia warsztatów dla młodzieży przyjęli znakomici gitarzyści, m.in. Dariusz Domański, Andrzej Olewiński, Cezary Strokosz, Wojciech Winiarski, Bartek Marusiak. W tym roku swój udział potwierdził niemiecki muzyk Sonke Meinen - uznany mistrz gitary akustycznej. Opiekę artystyczną objął Zbigniew Dubiella, cieszący się dużym uznaniem.

Organizatorem wydarzenia jest Świdwiński Ośrodek Kultury ZAMEK.