fot. Uniwersytet Gdański
Socjolog, antropolog oraz historyk zajmujący się m.in. badaniem kultury Kaszub odniósł się na naszej antenie do wyników badań Głównego Urzędu Statystycznego.

Przypomnijmy, GUS opublikował dane, które pokazują, jak w Polsce rozkłada się podział na mniejszości narodowe. W naszym regionie najwięcej jest Kaszubów. Jednak okazuje się, że przez dekadę liczba mieszkańców deklarujących przynależność do tej grupy znacznie zmalała. W 2011 roku 228 tysięcy osób deklarowało przynależność do Kaszubów, 10 lat później 177 tys.

Dane GUS skomentował na naszej antenie Profesor Cezary Obracht-Prondzyński: - Te wyniki są cząstkowe i trudne do zinterpretowania. Przypominam, że obecne badania zostały wykonane zupełnie inną techniką niż wcześniej. Uspokajam wszystkich, ilu Kaszubów było, tylu jest nadal.

- Każdy badany, który chciał zadeklarować używanie innego języka musiał wykonać dodatkowy krok. Moim zdaniem musi być wokół tego pozytywny klimat. Od szeregu lat „bycie innym w naszym kraju jest trudne”. Wiele osób może się zastanawiać „Po co mi to?” - dodał nasz rozmówca.

Więcej w poniższej rozmowie.

aw/mt

Posłuchaj

rozmowa Andrzeja Watemborskiego z profesorem Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim