fot. Mariusz Wolański/Polskie Radio Koszalin
Genowefa Zawadzka, działaczka społeczna, prowadząca od 18 lat rodzinne pogotowie opiekuńcze w Kołobrzegu, została uhonorowana tytułem Kołobrzeżanka Roku 2023.

Tytuł przyznaje powołana przez prezydent miasta kapituła, którą tworzą przedstawiciele działających w Kołobrzegu redakcji. Wyboru dokonują spośród nominacji nadesłanych przez mieszkańców.

Genowefa Zawadzka przyznała, że od zawsze kochała dzieci i lubiła się nimi zajmować. Jak wspominała, już przed laty, zajmowała się dziećmi sąsiadów. - Do dzisiaj spotykają mnie bardzo miłe sytuacje, kiedy na przykład moi wychowankowie zapraszają mnie na swoje wesela. To jest dla mnie duże wyróżnienie, bowiem traktują mnie jak swoją przyszywaną mamę - mówiła.

Genowefa Zawadzka od wielu lat prowadzi działania na rzecz upowszechniania i wspierania rodzin adopcyjnych i zastępczych, zarówno jako prezes Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych w Kołobrzegu, a także jako liderka Klubu Rodzica Zastępczego w Kołobrzegu.

Laureatka zwróciła uwagę, że współcześnie coraz bardziej widoczny jest ogólny kryzys rodziny. - Pamiętam okres swojego dzieciństwa, kiedy nie było laptopów ani komórek, dzięki czemu więcej czasu spędzaliśmy na dworze, co sprzyjało integracji. Kiedyś ludzie byli razem, jeden mógł liczyć na drugiego - wspominała Genowefa Zawadzka. - Dzisiaj często zdarza się, że osoby mieszkające naprzeciwko siebie w bloku, nie znają się. Dla mnie są to niewyobrażalne sytuacje - podkreśliła.

Tytuł Kołobrzeżanka Roku przyznawany jest od pięciu lat.

mw/aś

Posłuchaj

Genowefa Zawadzka, cz. 1
  • 00:00:00 | 00:00:00
::
Genowefa Zawadzka, cz. 2
  • 00:00:00 | 00:00:00
::